Aktualności

fot. Szymon Zdziebło
Fot. Szymon Zdziebło

35. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Obchody rocznicy wydarzeń sierpniowych 1980 roku organizują tradycyjne samorząd województwa oraz regionalne struktury związku zawodowego Solidarność. Rozpoczynamy 29 sierpnia od odsłonięcia tablicy pamiątkowej w więzieniu w Potulicach, w którym w stanie wojennym internowano działaczy związkowych oraz członków antypeerelowskiej opozycji demokratycznej. W piątek (21 sierpnia) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa środowisk zaangażowanych w przygotowanie tegorocznych obchodów.

 

– Trzydzieści pięć lat temu w sierpniu narodziła się Solidarność – wielki ruch społeczny, dzięki któremu Polacy odzyskali wolność i wszyscy mogliśmy zacząć myśleć o zjednoczonej Europie. Pamiętamy o bohaterach tamtego czasu. To dzięki nim żyjemy dziś w demokratycznym kraju – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W konferencji prasowej, poza gospodarzem województwa i przewodniczącym Kapituły Medalu Unitas Durat sekretarzem województwa Markiem Smoczykiem uczestniczyli wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, Władysław Krypel, Leszek Walczak i Piotr Grążawski z NSZZ Solidarność, gen. Zbigniew Nowek oraz historyk prof. Mirosław Golon z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 

 

Ceremonie w Potulicach (sobota 29 sierpnia) rozpocznie msza święta w miejscowym kościele, po której zebrani przejdą na teren zakładu karnego, gdzie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona działaczom uwięzionym w Potulicach przez władze stanu wojennego.

 

Tego samego dnia w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbędzie pierwsza, konkursowa część Koncertu Pieśni Niepokornej – wystąpią młodzi wykonawcy oraz gwiazda wieczoru Grażyna Łobaszewska. Wstęp wolny.

 

Na niedzielę 30 sierpnia zaplanowano mszę za ojczyznę w kościele św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy, a późnym popołudniem w Toruniu (amfiteatr MET, początek 17.00) rozpocznie się uroczysta galowa odsłona Koncertu Pieśni Niepokornej. Wśród wykonawców zwycięzcy części konkursowej imprezy oraz m. in. Stanisław Klawe i Natalia Niemen. Wstęp jest bezpłatny, dodatkowo publiczność zapraszamy do konkursu z cennymi nagrodami (telewizor LCD, rower, notebook).

 

Pierwszy wrześniowy weekend to dwa wydarzenia w Bydgoszczy – charytatywny turniej halowej piłki nożnej o puchar XXXV-lecia Solidarności w Łuczniczce (piątek 4 września) i solidarnościowy piknik rodzinny na terenach wokół hali (sobota 5 września). Ostatnim akordem wydarzeń związanych z obchodami będą toruńskie uroczystości 11 września – msza święta w intencji „wytrwałości w realizacji ducha Porozumień Sierpniowych” w kościele Wniebowzięcia NMP i ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą Ludziom Solidarności przy ulicy Piekary.   

 

 

Imprezy związane z obchodami 35. rocznicy wydarzeń sierpniowych odbędą się także we Włocławku, Inowrocławiu, Grudziądzu, Tucholi, Świeciu i Lipnie.

 

 

  • Powiedzieli na konferencji

 Jan Wyrowiński, wicemarszałek Senatu:

Jan Wyrowiński, fot. Szymon Zdziebło – Musiało minąć wiele lat, wiele goryczy bólu i rozczarowania, by pojawiła się ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych, która wchodzi w życie w 35. rocznicę porozumień sierpniowych. Osoby te zostaną wyróżnione specjalnym statusem, a jeśli znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, mogą otrzymać pomoc. Jest to krok we właściwym kierunku, by [ograniczyć] frustrację, zniechęcenie, rozżalenie bardzo wielu osób, które [kiedyś] zaangażowały się całkowicie w działalność opozycyjną, a po 89. roku znalazły się na skraju biedy, żeby tym osobom pomóc.

 

 

 

 

 Leszek Walczak, członek Kapituły Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat:

Leszek Walczak, fot. Szymon ZdziebłoZdecydowana większość uhonorowanych już Unitas Durat działaczy Solidarności i opozycji demokratycznej to bezimienni bohaterowie. To duża satysfakcja, że wręczając medale możemy im podziękować za wolną Polskę. W latach 80-tych przewozili bibułę, przechowywali konspiracyjne materiały, pomagali rodzinom internowanych. To sukces, że w naszym województwie potrafimy świętować rocznicę sierpniowego zwycięstwa razem, bez względu na podziały.

 

 

 

 

 

 

Piotr Grążawski, sekretarz NSZZ Solidarność Regionu Toruńsko-Włocławskiego:

Piotr Grążawski, fot. Szymon Zdziebło– Pamiętamy, że Solidarność to nie tylko związek zawodowy, ale też pewna idea. Zadbaliśmy, by tegoroczne uroczystości nie skupiały się tylko w dużych ođrodkach, z przyjemnością wsparliśmy inicjatywy w mniejszych miejscowościach, spotkania, festyny. Przez cały wrzesień i na początku października w miastach i miasteczkach naszego regionu będą się odbywały imprezy rocznicowe. Zależało nam, by oprócz imprez oficjalnych było też miejsce dla tych bardziej ludycznych. Chcemy, by jak najwięcej ludzi odczuło, że Solidarność ma urodziny.

 

 

 

 

 

Władysław Krypel, członek Kapituły Medalu Unitas Durat:

Władysław Krypel, fot. Szymon Zdziebło–  Nie odznaczyliśmy jeszcze wszystkich, którym się te odznaczenia należą. Wielu wciąż czeka na swoją kolej. Były też osoby, którym proponowano przyjęcie, ale powiedziały, że nie pracowały wtedy dla odznaczeń tylko dla Polski. Im należą się szczególne podziękowania.

 

 

 

 

 

 

 

Gen. Zbigniew Nowek, członek Kapituły Medalu Unitas Durat:

Gen. Zbigniew Nowek, fot. Szymon Zdziebło– Solidarność w regionie jest tym co nadal łączy, a nie dzieli. Mamy różne poglądy, ale spotykamy się i doceniamy tych, którzy kiedyś ryzykowali bardzo dużo. Pamiętajmy, że w naszym regionie były porwania działaczy, grożenie śmiercią, zamordowano księdza Popiełuszkę. Działacze ryzykowali bardzo realnie, nawet życiem, często zagrożeniem dla najbliższej rodziny. Praca w kapitule była dla mnie dużą przyjemnością. Chciałbym zaapelować by przypominać zasługi ludzi tamtych lat. Bolejemy, że nie do wszystkich udało się dotąd dotrzeć.

 

 

 

 

 

Prof. Mirosław Golon, członek Kapituły Medalu Unitas Durat:

Prof. Mirosław Golon, fot. Szymon Zdziebło– Wszystkich odznaczyć na pewno nie zdążymy, z wielu powodów, było ich po prostu bardzo wielu. Natomiast opisać ich można. Obóz internowania w Potulicach nie miał dotąd swojej monografii, teraz powstała, będzie rozdawana uczestnikom uroczystości 29 sierpnia, byłym internowanym i członkom ich rodzin. Osobom, które w niej opisujemy, jesteśmy winni choć taki ślad. One się dobrze zasłużyły w trudnych czasach, oddały ojczyźnie to, co miały najcenniejszego – ks. Popiełuszko życie, ale najczęściej wolność, czas, zdrowie, środki finansowe. Książka jest adresowana przede wszystkim do młodych ludzi, trafi do szkół. Pamiętajmy: ruch Solidarności przyczynił się do zmian nie tylko w Polsce, ale też w skali Europy i świata. Jeśli my zadbamy o pamięć tych, którzy się do tego przyczynili, to zadba o to i świat. Jeśli my zapomnimy, zapomną inni. 

 

Czytaj też

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 sierpnia 2015 r.