Aktualności

Jan Ciemnoczołowski z medalem marszałka, fot. archiwum UMWKP
Jan Ciemnoczołowski z medalem marszałka, fot. archiwum UMWKP

105. urodziny nestora spod Bydgoszczy

Przez 30 lat jako toromistrz czuwał nad stanem technicznym unikalnej kolei wąskotorowej w powiecie żnińskim. Mimo presji ze strony peerlowskiej policji politycznej zawsze pozostał wierny wyznawanym wartościom. Jan Ciemnoczołowski, mieszkaniec Ciela (powiat bydgoski) obchodzi dziś 105. urodziny. Z tej okazji życzenia i kosz tradycyjnych produktów solenizantowi przesłał marszałek Piotr Całbecki.

 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd wojewódzki rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, którzy ukończyli sto lat. Do grona rówieśników Niepodległej należy także pan Jan, który medal otrzymał z rąk wiceprzewodniczącego sejmiku Adama Banaszka.

 

– Z okazji 105 urodzin przesyłam moje gratulacje oraz serdeczne życzenia zdrowia, spokoju i pogody ducha. Niech każdy nowy dzień będzie źródłem chwil pełnych radości i upływa w atmosferze miłości oraz wsparcia. A to, co w swojej dobroci ofiarowuje Pan innym, niechaj wraca zwielokrotnione ich troskliwością i zainteresowaniem. Żywię głęboką nadzieję, że codzienność przyniesie Panu spełnienie każdego z tych życzeń – pisze w życzeniach do pana Jana marszałek Piotr Całbecki.    

 

Nestor przyszedł na świat 5 lutego 1916 roku w Panowicach (dziś województwo lubuskie), jako najmłodszy z siedmiorga dzieci Marii i Piotra Ciemnoczołowskich. Po wybuchu pierwszej wojny światowej jego ojciec został wcielony do armii i wysłany na front, a krótko po zakończeniu działań wojennych zmarł w wyniku ciężkiej choroby. W 1922 roku matka podjęła decyzję o powrocie do odrodzonej już Ojczyzny, a rodzina zamieszkała w Rogowie koło Żnina. Trudna sytuacja w okresie międzywojennym zmusiła pana Jana do podjęcia ciężkiej pracy zaraz po zakończeniu edukacji. Podczas drugiej wojny światowej, w 1943 roku, wywieziono go na roboty przymusowe w Alpach austriackich.  Latem 1945 roku, wraz z innymi robotnikami przymusowymi udało mu się przekroczyć szwajcarską granicę i powrócić w rodzinne strony. W kraju podjął się pracy na kolei i od szeregowego robotnika awansował do tytułu toromistrza. Podczas pracy, jak wspomina, niejednokrotnie zmagał się z opresją ze strony peerlowskiej policji politycznej, ale zawsze pozostał wierny wyznawanym wartościom. W 1976 roku, po 30 latach pracy, przeszedł na emeryturę. Od 14 lat mieszka w Cielu, pod opieką wnuka i jego żony.

 

 

Kolejne urodziny  naszych seniorów są dla nas okazją do przesłania życzeń oraz upominków. Pan Jan jest jedną z 159 osób, które dotąd uhonorowaliśmy specjalną edycją marszałkowskiego medalu.  W ostatnich dwóch miesiącach medale otrzymało dwanaścioro starszych pań i panów.

 

Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.  Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady wręczania medali. Wyróżnienia wręczamy jubilatom przy zachowaniu wszelkich zasad reżimu sanitarnego lub przekazywane opiekunom seniorów. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 lutego 2021 r.

 

Jan Ciemnoczołowski z medalem marszałka, fot. archiwum UMWKPJan Ciemnoczołowski, fot. archiwum UMWKPJan Ciemnoczołowski, fot. archiwum UMWKPPaczka i życzenia dla seniora, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPaczka i życzenia dla seniora, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP