Aktualności

Aurelia Liwińska podczas szczepienia, fot. nadesłane przez rodzinę
Aurelia Liwińska podczas szczepienia, fot. nadesłane przez rodzinę

Stutrzyletnia pani Aurelia zaszczepiona przeciwko Covid-19

Aurelia Liwińska, mieszkanka Torunia, która w lipcu ubiegłego roku ukończyła 103 lata czeka na drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Chorobę łagodnie przeszła natomiast Elżbieta Rogala pensjonariuszka Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, która w tym roku w będzie obchodzić swoje 110 urodziny. To najstarsza osoba należąca do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

– Zachęcam mieszkańców regionu do szczepień. To na razie jedyna szansa, abyśmy mogli wrócić do normalnego życia. Decyzję o skorzystaniu ze szczepionki powinniśmy podjąć w trosce o innych, a szczególnie osoby starsze, naszych rodziców, osoby z osłabioną odpornością – apeluje marszałek Piotr Całbecki.

Z panią Aurelią Liwińską mieliśmy okazję spotkać się już kilkukrotnie, towarzyszyła nam przy odsłonięciu instalacji zawierającej kartki ze złożonymi pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości podpisami mieszkańców regionu, była gościem specjalnym jednego z lotów reaktywowanego połączenia Bydgoszcz-Warszawa-Bydgoszcz, a z okazji rocznicy setnych urodziny papieża Jana Pawła II dzieliła się z nami wspomnieniami na temat patrona naszego województwa. Mamy nadzieję, że druga dawka szczepionki pozwoli seniorce powrócić do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez samorząd województwa.

Zaszczepiona nestorka przyszła na świat 24 lipca 1917 roku w Kołbanie na Wołyniu. W trakcie drugiej wojny światowej, w 1943 roku przeżyła rzeź wołyńską. Z rodzinnych stron uciekła na teren Generalnego Gubernatorstwa i aż do upadku Powstania Warszawskiego przebywała w znajdującej się pod stolicą Kobyłce. Po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała w Iwicznej (województwo mazowieckie). Na Mazowszu małżonkowie wspólnie prowadzili gospodarstwo i niewielki hotel. Po śmierci męża, w 1988 roku seniorka przeniosła się do Torunia i zamieszkałą z córką. Doczekała się czworga dzieci oraz dziesięciorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt. Medal Unitas Durat nestorka otrzymała z rąk marszałka Piotra Całbeckiego.

Ozdrowieńcem jest najstarsza osoba uhonorowana marszałkowskim medalem Elżbieta Rogala. Nestorka, która w tym roku ukończy 110 lat  dawniej mieszkała w Bydgoszczy. Obecnie jest pensjonariuszką Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, gdzie pokonała chorobę pod opieką sióstr ze Zgromadzenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paula. Seniorka jest jedną z pierwszych osób, które dołączyły do grona rówieśników Niepodległej.

Do grona rówieśników Niepodległej dołączyła dziś także mieszkanka Brześcia Kujawskiego Bronisława Tomczak, która jutro (20 lutego) obchodzi swoje 101 urodziny. Seniorka pochodzi z dużej wielodzietnej rodziny i sama jest babcią oraz prababcią dla dwóch kolejnych pokoleń. Przez całe życie była związana z naszym regionem, gdzie prowadziła rodzinne gospodarstwo rolne. Medal marszałka nestorce wręczyła Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Wszystkie panie należą do grona 163 osób uhonorowanych marszałkowskim medalem przyznawanym najstarszym mieszkańcom województwa.

Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.  Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady wręczania medali. Wyróżnienia wręczamy jubilatom przy zachowaniu wszelkich zasad reżimu sanitarnego lub przekazywane opiekunom seniorów.

Szczepienia pozwalają nam zadbać nie tylko o własne zdrowie, ale również zdrowie naszych najbliższych, w tym osób starszych, które są najbardziej narażone. Realizacją narodowego programu szczepień zajmują się m.in. jednostki samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, w tym Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera w Toruniu oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Urząd Marszałkowski na początku roku rozpoczął także koordynację szczepień przeciw Covid-19 dla pracowników oraz ich rodzin.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 lutego 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego 2021 r.

Aurelia Liwińska podczas szczepienia, fot. nadesłane przez rodzinę Aurelia Liwińska, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPAurelia Liwińska, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPElżbieta Rogala, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP Elżbieta Rogala, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP Elżbieta Rogala, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP