Aktualności

Uroczystości rocznicowe i nadanie sztandaru OSP Brzozowo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Uroczystości rocznicowe i nadanie sztandaru OSP Brzozowo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzozowie

OSP w Brzozowie w powiecie chełmińskim świętuje stulecie swojego istnienia. Podczas sobotniej (31 lipca) uroczystości rocznicowej druhowie odebrali od wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w uznaniu zasług dla województwa kujawsko-pomorskiego. W programie wydarzenia znalazły się msza święta, oficjalne uroczystości z przemówieniami i wręczeniem odznaczeń oraz część artystyczna z atrakcjami dla całych rodzin. Centralnym punktem obchodów było nadanie jednostce sztandaru.

– Strażacy ochotnicy bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym. Takie rocznice są niezwykłą okazją do podziękowania za ich poświęcenie. Jako samorząd województwa czujemy obowiązek wspierania jednostek zarówno OSP, jak i PSP. Sukcesywnie doposażamy strażaków w niezbędny sprzęt, w tym wozy bojowe – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Brzozowie powstała w 1920 roku i od tego czasu strażacy ochotnicy czynnie działają na terenie gminy Kijewo Królewskie. Oprócz podstawowych działań w dziedzinie gaszenia pożarów, usuwania skutków klęsk żywiołowych i pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach, strażacy z brzozowskiej OSP angażują się w wiele akcji i inicjatyw społecznych: nauki pierwszej pomocy, akcje oddawania krwi, podnoszenia świadomości społeczności lokalnej na temat zagrożeń. Obecnie jednostka zrzesza 96 strażaków ochotników.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie wspiera straż pożarną w zakupach sprzętu i ekwipunku oraz budowie infrastruktury szkoleniowej. Na rzecz jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych ze środków RPO na lata 2014-2020 wyasygnowaliśmy 50 milionów złotych, z czego 22 miliony zostały przeznaczone na zakup 46 samochodów gaśniczo-ratowniczych dla OSP. 29 z nich służy już strażakom, kolejne, w ramach ostatniego etapu projektu, trafią do jednostek w całym województwie do końca roku.

Zobacz:

Jednostki OSP w naszym regionie zostały też wyposażone przez samorząd województwa w kilkaset sztuk sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji – to m.in. motopompy, narzędzia hydrauliczne, zestawy ratownictwa medycznego, aparaty do ochrony dróg oddechowych, łodzie, sanie do ratownictwa lodowego, wentylatory oddymiające i agregaty prądotwórcze.

Zobacz:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 sierpnia 2021 r.

Uroczystości rocznicowe i nadanie sztandaru OSP Brzozowo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości rocznicowe i nadanie sztandaru OSP Brzozowo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości rocznicowe i nadanie sztandaru OSP Brzozowo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości rocznicowe i nadanie sztandaru OSP Brzozowo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości rocznicowe i nadanie sztandaru OSP Brzozowo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości rocznicowe i nadanie sztandaru OSP Brzozowo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości rocznicowe i nadanie sztandaru OSP Brzozowo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości rocznicowe i nadanie sztandaru OSP Brzozowo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości rocznicowe i nadanie sztandaru OSP Brzozowo, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP