Aktualności

Jubileuszowe obchody w Jordankach, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Jubileuszowe obchody w Jordankach, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

100 lat Książnicy Kopernikańskiej

Poniedziałkowa (4 grudnia) gala jubileuszowa tej jednej z wiodących instytucji kultury naszego regionu odbyła się w toruńskich Jordankach. Dyrektor placówki Danetta Ryszkowska-Mirowska została uhonorowana Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis i w imieniu placówki odebrała wybitą z okazji Roku Mikołaja Kopernika okolicznościową plakietę

 

– Książnica Kopernikańska – kontynuatorka bogatych wielowiekowych tradycji w tej dziedzinie naszego miasta i regionu – jest instytucją doskonale czującą współczesność i swoją w niej funkcję na rzecz wykuwania przyszłości w oparciu o wiedzę. Trwająca obecnie rozbudowa kompleksu przy ul. Słowackiego to kolejna inwestycja – warta 30 milionów złotych, w całości finansowana z budżetu województwa – pozwalająca stworzyć m.in. przestrzeń nowoczesnej czytelni i spełniającą wszelkie standardy przestrzeń ekspozycji bezcennych zabytków piśmiennictwa – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki, życząc pracownikom placówki satysfakcji zawodowej i świadomości doniosłej roli, jaką pełnią w społeczeństwie.

 

Samorząd województwa reprezentowały również przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i radna województwa Katarzyna Lubańska. W imieniu administracji rządowej w uroczystym spotkaniu uczestniczył wicewojewoda Józef Ramlau. Zasłużeni pracownicy Książnicy odebrali odznaczenia państwowe i resortowe oraz pamiątkowe dyplomy.

 

Zobacz też Nowa Książnica Kopernikańska: piękna, awangardowa, funkcjonalna

 

Toruńska Książnica Kopernikańska powstała w 1923 roku, w 450. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jej zbiory specjalne to m.in. 26 tysięcy starodruków i ponad 1,5 tysiąca rękopisów, wśród których najcenniejszymi są kodeksy średniowieczne i renesansowe. Budynek główny przy ul. Słowackiego został zbudowany w 1973 roku w stylu, który można określić jako powojenny modernizm. W latach 2013-2015 gmach przeszedł  gruntowany remont, który poprawił szeroko rozumiane bezpieczeństwo zbiorów – zamontowano m.in. system klimatyzacyjny i system ochrony przeciwpożarowej. W ostatnim czasie biblioteka zakupiła nowoczesne zaawansowane urządzenia do digitalizacji oraz do konserwacji zbiorów. Obecna rozbudowa jeszcze poprawi funkcjonalność kompleksu placówki, w tym dostęp do zbiorów, pozwoli też na poszerzenie oferty.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

4 grudnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 grudnia 2023 r.