Aktualności

Noc Muzeów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Noc Muzeów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Europejska Noc Muzeów w regionie

W maju co roku, w tą jedną wyjątkową noc, drzwi dla zwiedzających szeroko otwierają muzea. W sobotę (16 maja) również marszałkowskie instytucje kultury zapraszają na bezpłatne spotkania, warsztaty, prezentacje i zwiedzanie.

Europejska Noc Muzeów jest okazją do odwiedzenia ciekawych ekspozycji, wysłuchania intersujących prelekcji i skorzystania z bogatej oferty naszych instytucji kultury. Zachęcam do zwiedzania i przeżycia Nocy Muzeów w wyjątkowy sposób – mówi marszałek Piotr Całbecki

Na wyjątkową podróż inspirowaną światem filmu i muzyki filmowej zaprasza Filharmonia Pomorska. W trakcie spaceru z przewodnikiem po gmachu będzie można poznać jego architekturę, dzieła sztuki i kulisy pracy muzyków. W programie znajdą się również krótkie koncerty muzyki znanej z wielkiego ekranu i projekcje filmów muzycznych. Szczegóły na stronie internetowej filharmonii.

Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem i koncert niespodzianka o północy w Sali rotundowej to atrakcje dla zwiedzających Pałac Lubostroń. Chętni nogą zgłaszać swój udział wysyłając SMS pod numer telefonu 695-927-127. Szczegóły w mediach społecznościowych Pałacu Lubostroń.

W Noc Muzeów odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po 12. Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego “Rysować nie rysować” w Wozowni. Kuratorki Martyna Rzepecka i Ola Sojak-Borodo przybliżą ideę i historię konkursu oraz opowiedzą o nagrodzonych pracach.

Ciekawe atrakcje przygotowało Muzeum Etnograficzne, w które zaprasza do wędrówki po skansenie tropem ognia – jednego z czterech ważnych dla dawnych mieszkańców regionu żywiołów. W programie także tematyczne gry, zabawy i działania twórcze, w tym rozgrywkę gry RPG.

Warsztaty dla dzieci, drewniane puzzle, kuchnia tradycyjna przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Chełmica Mała, prezentacja tradycyjnych elementów kobiecego stroju kujawskiego i zwiedzanie wystaw to najważniejsze punkty programu Nocy Muzeów we włocławskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

W organizację Europejskiej Nocy Muzeów włączyła się również Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. W programie, oprócz zwiedzania Biblioteki Bernardyńskiej, także pokaz introligatorski, prelekcje, kiermasz książek i quiz filmowy.

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej nocne obserwacje nieba na tarasie, a ponadto wykład astronomiczny, pokaz filmów NASA, zwiedzanie wystaw i zniżki w Księgarni Sztuki.

Na zwiedzanie bydgoskiej Opery Nova już nie ma bezpłatnych wejściówek. Miejsc brak także na organizowaną przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie „Tajemniczą noc w muzeum”.

Samorząd województwa prowadzi 17 instytucji kultury, które oferują szeroki repertuar propozycji kulturalnych.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

15 maja 2026 r.