Dobre rozwiązania w ekoturystyce
W Kujawsko-Pomorskiem nie brakuje atrakcji turystycznych, zarówno tych kulturowych, jak i przyrodniczych. Praktycznym działaniem jest łączenie ich w ścieżki tematyczne. Takimi w naszym województwie są między innymi Szlak TeH2O, W Labiryntach Natury Borów Tucholskich, Kujawsko-Pomorskie Zakamarki i Konstelacje Dobrych Miejsc oraz Szlak Fortyfikacji. W ramach międzynarodowego projektu ThreeT opracowana zostanie koncepcja rozwoju aktywnej turystyki na terenie parków krajobrazowych w naszym regionie. Propozycje nowych form wypoczynku i rekreacji były tematem wtorkowej (30 czerwca) wideokonferencji z udziałem członków zarządu województwa i radnych.
Projekt ThreeT jest przedsięwzięciem międzyregionalnym (partnerstwo regionów ośmiu krajów – Polski, Włoch, Hiszpanii, Finlandii, Rumunii, Węgier, Malty, Niemiec) w ramach Programu Interreg Europa, którego celem jest popularyzowanie miejsc o walorach kulturowych i przyrodniczych poprzez tworzenie ścieżek tematycznych i rozwój już istniejących.
Na bazie doświadczeń zagranicznych i oferty turystycznej parków krajobrazowych w Kujawsko-Pomorskiem powstanie koncepcja rozwoju turystyki oparta o formy aktywnego wypoczynku i rekreacji, m.in. turystykę rowerową, pieszą, kajakową i nordic walking. Projekt zostanie opracowany jeszcze w tym roku. W wideokonferencji wzięli udział członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek, radni województwa Katarzyna Lubańska i Konstanty Dombrowicz oraz reprezentanci dziesięciu parków krajobrazowych.
W ubiegłym roku zagraniczni partnerzy projektu ThreeT odwiedzili nasz region, by poznać lokalne atrakcje turystyczne. Naszym gościom pokazaliśmy dobre rozwiązania w zakresie turystyki ekologicznej: budowę infrastruktury turystycznej (parkingi, ścieżki rowerowe, trasy kajakowe) i sposoby popularyzacji miejsc mniej znanych. Wnioski z wizyty posłużyły do realizacji projektów na terenach turystycznych. W podobnych wizytach za granicą uczestniczyli przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego.
Partnerzy projektu ThreeT:
- Prowincja Livorno (Włochy)
- Region Toskania (Włochy)
- Rada Regionu Centralnej Finlandii (Finlandia)
- Urząd ds. Planowania (Malta)
- Województwo Kujawsko-Pomorskie (Polska)
- Rząd Lokalny Wyspy Teneryfa (Hiszpania)
- Rada Okręgu Brasov (Rumunia)
- Samorząd Komitatu Vas (Węgry)
- Kraj związkowy Hessen (Niemcy).
W Kujawsko-Pomorskiem działa obecnie 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:
- Wdecki Park Krajobrazowy,
- Brodnicki Park Krajobrazowy,
- Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,
- Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,
- Krajeński Park Krajobrazowy,
- Nadgoplański Park Tysiąclecia,
- Tucholski Park Krajobrazowy,
- Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą (dawna nazwa Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, w skład którego wchodziły trzy parki: Chełmiński Park Krajobrazowy, Nadwiślański Pak Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Góry Łosiowe).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
1 lipca 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 2 lipca 2020 r.