Zdrowie

Grafika - Światowy Dzień Onkologii

Światowy Dzień Onkologii

Obecnie w Polsce około 400 tys. osób żyje ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Corocznie z powodu nowotworu umiera blisko 10 tys. osób, a kolejne 160 tys. dowiaduje się o swojej chorobie. Po chorobach układu krążenia, nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce.

 

Najczęściej występującym nowotworem na całym świecie jest rak płuc. Najnowsze badania wskazują, że ten nowotwór zbiera śmiertelne żniwa nie tylko wśród palaczy, ale także wśród mieszkańców dużych, zapylonych miast. Głównym objawem raka płuc jest przewlekły, uporczywy kaszel oraz nawracające zapalenie dróg oddechowych i płuc. W województwie kujawsko-pomorskim od października 2020 r. funkcjonuje „Program profilaktyki wczesnego wykrywania i zapobiegania raka płuca dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego”. Bezpłatne badania diagnostyczne są prowadzone przez Centrum Onkologii im. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy oraz jego włocławską filię do 30 czerwca 2023 r. Łączna liczba mieszkańców regionu planowana do objęcia programem to 4000 osób.

 

W krajach wysoko rozwiniętych często występującym nowotworem jest rak jelita grubego. Wczesna diagnoza tej choroby przyczynia się do skutecznego leczenia, odsetek 5 letnich przeżyć wynosi 90%. Od kilku lat, w naszym województwie trwa program profilaktyki wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, którymi objęto już ponad 16 000 osób. Badania obecnie przeprowadzane są w sześciu ośrodkach w Brodnicy (2), Grudziądzu, Bydgoszczy, Tucholi i Świeciu.

 

Nowotworem złośliwym powszechnie dotykającym kobiety jest rak szyjki macicy. Polska zajmuje niechlubne, czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem liczby nowych zachorowań na ten nowotwór. Corocznie ponda 3000 kobiet dowiaduje się o nowotworze. Niestety, połowa z tych kobiet umiera.

 

W przypadku mężczyzn, nowotworem złośliwym z wysokim odsetkiem umieralności jest rak prostaty. Rocznie zapada na niego 7000 mężczyzn, a każdego dnia dziesięciu z nich umiera. Objawem sygnalizującym problemy z prostatą jest zwiększone parcie na oddawanie moczu i częstsze wizyty w toalecie.

 

Wszystkie nowotwory przez długi czas mogą przebiegać bezobjawowo, pozwalają je rozpoznać jedynie specjalistyczne badania. Ważne, aby po 40 roku życia baczniej przyglądać się swojemu organizmowi.

 

Tym co najbardziej chroni przed nowotworami jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Warto pamiętać, że diagnoza nowotworu nie jest wyrokiem śmierci, ale staje się początkiem drogi do odzyskania zdrowia. Światowy Dzień Onkologii jest okazją do refleksji i przeprowadzenia badań diagnostycznych. Zachęcamy do skorzystania z jednego z poniższych programów profilaktycznych. 

 

Programy profilaktyczne realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko – Pomorskiego

Realizatorzy programu
https://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/2022/zdrowie/programy/202205_realizatorzy.pdf

 

Programy profilaktyczne dedykowane mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego
https://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/2022/zdrowie/programy/programy_2022.pdf

 

Programy profilaktyczne promowane przez Ministerstwo Zdrowia
https://pacjent.gov.pl/artykuly?kategoria=Programy%20profilaktyczne

 

Profilaktyka 40 plus
https://www.gov.pl/web/psse-torun/wystartowal-program-profilaktyka-40-plus