Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Wojewódzki Dzień Strażaka

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

W piątek (21 maja) w Świeciu odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Podczas uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. W programie m.in. wręczenie odznaczeń i medali, promocja na pierwszy stopień oficerski strażaków z regionu oraz otwarcie nowej strażnicy.

 

- Wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej i wszystkim strażakom ochotnikom najwyższe wyrazy szacunku i uznania za piękną i odpowiedzialną służbę, a także podziękowania za Wasz trud i poświęcenie! Życzę satysfakcji w służbie i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. I, tradycyjnie, tylu powrotów z akcji, ile wyjazdów! - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

1 600 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej (PSP) służy w 30 jednostkach ratowniczo-gaśniczych działających pod skrzydłami Komendy Wojewódzkiej PSP, 4 komend miejskich oraz 15 komend powiatowych. Struktury Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) to 847 jednostek funkcjonujących przede wszystkim na terenach wiejskich; w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 216 z nich; liczba czynnych członków to 27 tysięcy, a całe środowisko liczy 35 tysięcy osób.

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie wspiera strażaków w zakupach sprzętu i ekwipunku oraz budowie infrastruktury szkoleniowej. Na rzecz jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020 wyasygnowaliśmy 50 milionów złotych. Fundusze Unii Europejskiej w ramach RPO umożliwiają m.in. zakup 46 samochodów gaśniczo-ratowniczych. 27 z nich służy już strażakom, 19 kolejnych trafi do jednostek w całym województwie do końca roku.

 

Zobacz też:

 

Jednostki strażackie zostały też wyposażone w kilkaset sztuk sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji – to m.in. motopompy, narzędzia hydrauliczne, zestawy ratownictwa medycznego, aparaty do ochrony dróg oddechowych, łodzie, sanie do ratownictwa lodowego, wentylatory oddymiające i agregaty prądotwórcze.

 

Zobacz:

 

Środki RPO przekazaliśmy również na wybudowanie nowej siedziby jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie. Strażacy zawodowi i ochotnicy z Łubianki (powiat toruński) zyskali nowoczesne centrum szkoleniowe - dwukondygnacyjny budynek z salami wykładowymi oraz zapleczem administracyjnym i socjalnym, dwoma garażami dla wozów bojowych i infrastrukturą sportową.

 

W lutym węże pożarnicze i komplety ubrań ochronnych odebrali strażacy z zastępów, które w listopadzie brały udział w akcji gaszenia pożaru nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w powiecie chełmińskim.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 maja 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone