Zdrowie

Grafika - 22 lipca „Światowy Dzień Mózgu”

ZADBAJ O SWÓJ MÓZG!!! – 22 lipca „Światowy Dzień Mózgu”

Światowy Dzień Mózgu – to dzień powołany na pamiątkę założenia Światowej Federacji Neurologii w 1975 r. podczas Międzynarodowego Kongresu Neurologicznego w Brukseli.

 

Powyższe święto jest okazją aby zainteresować społeczeństwo zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem mózgu i zwrócić przede wszystkim uwagę na fakt, że powinniśmy dbać o ten cenny narząd w naszym organizmie.

 

Zdrowy i sprawny mózg ma wpływ na nasze funkcjonowanie, zachowanie, postrzeganie, myślenie oraz jakość życia. Mózg kontroluje przebieg wielu procesów życiowych, między innymi czynności serca czy oddychanie.

 

Mózg, a raczej mózgowie jest jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej skomplikowanych organów w ciele człowieka. Średnia masa ludzkiego mózgu wynosi od 1200 do 1400 gramów. Objętość jest natomiast powiązana z naszą płcią. Żeński narząd jest trochę mniejszy, ma ok. 1100 centymetrów sześciennych, a męski 1250 centymetrów sześciennych. Co ciekawe ludzki mózg jest aktywny przez cały czas, nawet kiedy śpimy. Badania sugerują, że składa się on z około 86 miliardów neuronów. Każdy neuron tworzy połączenia z innymi neuronami, co może dać nawet 1 biliard (1000 bilionów) połączeń. Z biegiem czasu te neurony mogą się łączyć, zwiększając pojemność naszej pamięci.

 

Należy zwrócić uwagę na szeroki wachlarz chorób mózgu, często nazywanych tykającą bombą!!!

Zaliczamy do nich zarówno choroby o podłożu neurologicznym takie jak: udar, choroba Parkinsona, Alzheimera czy stwardnienie rozsiane, jak i choroby psychiczne: depresja czy schizofrenia. Do chorób mózgu należą także bóle głowy, bezsenność czy migrena.

Według WHO do 2030 roku to właśnie choroby mózgu staną się największym zagrożeniem zdrowotnym prowadzącym do niepełnosprawności lub śmierci.

 

PAMIĘTAJMY bardzo ważna jest PROFILAKTYKA!!!

Zatem jak dbać o swój mózg???

Wielu chorobom mózgu można zapobiec prostymi metodami.

Sprawdź, jakimi!!!tutaj

 

Mózg