Zdrowie

Grafika - Tydzień dla serca

Tydzień dla Serca

17-24 kwietnia obchodzimy Tydzień dla Serca, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem chorób układu sercowo-naczyniowego. Coroczne wydarzenie stanowi dobrą okazję do uświadomienia sobie jak ważny dla naszego codziennego funkcjonowania jest układ sercowo-naczyniowy. W naszym kraju choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów, dlatego tak ważne są działania profilaktyczne i edukacyjne. W Polsce choroby układu krążenia są przyczyną aż 46% zgonów. To jeden z najgorszych wyników w Europie.

 

Łatwo doprowadzić do chorób serca. Istnieją czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, na które mamy wpływ i które możemy zwalczać, a są to: otyłość (szczególnie brzuszna), nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu i inne zaburzenia lipidowe, cukrzyca typu 2, palenie tytoniu, brak regularnego wysiłku fizycznego, nadużywanie alkoholu.

Brak wysiłku fizycznego i niewłaściwa dieta prowadzą do zaburzeń lipidowych, a te następnie do nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Nadciśnienie tętnicze nasila z kolei miażdżycę i uszkadza naczynia tętnicze, w szczególności wieńcowe. Miażdżyca tętnic wieńcowych prowadzi do zawału serca, a nadciśnienie tętnicze do udarów mózgu.

Już dzisiaj zacznij prewencję chorób sercowo-naczyniowych!!!

 

Profilaktyka chorób serca:

  • Pamiętaj o warzywach i owocach, zaleca się spożywanie codziennie minimum 400 g warzyw i owoców w proporcjach – 3/4 warzywa i 1/4 owoce. Ogranicz ilość tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Do przyrządzania potraw użyj oliwy z oliwek. Niech w Twoim jadłospisie znajdzie się więcej dań z ryb czy roślin strączkowych.
  • Aktywność fizyczna zalecana jest dla osób w każdym wieku. Ważne jest, aby była dostosowana do wieku, sylwetki i stanu zdrowia.
  • Zrezygnuj z palenia tytoniu. Jedna, wypalona w ciągu dnia, paczka papierosów czterokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca u czterdziestolatka w porównaniu z osobą niepalącą.
  • Ogranicz spożycie alkoholu do minimum.
  • Regularnie wykonuj badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia chorób układu krążenia i wdrożenia efektywnego leczenia.

 

Ciekawe publikacje dotyczące diet i wpływu aktywności fizycznej przy różnych dolegliwościach sercowo-naczyniowych znajdują się na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej

m.in. „Dieta dla zdrowia serca i układu krążenia” (do pobrania).

Więcej informacji, co lubi nasze serce znajdą Państwo w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia

Powodzenia w profilaktyce!!!