Zdrowie

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

W piątek, 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Ten wyjątkowy dzień promuje poparcie dla świadomego i altruistycznego dawstwa narządów i tkanek do przeszczepienia.

 

Przeszczepienie organu jest procesem wyjątkowo skomplikowanym, który wymaga zaangażowania bardzo wielu osób. Trzy tygodnie temu, 5 stycznia w kilku klinikach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeszczepiono 6 wątrób, 7 nerek, serce, płuca i trzustkę. Tego dnia padł rekord, a w wielogodzinną pracę zaangażowanych było aż 150 osób.

Instytucją zajmującą się koordynacją pobierania i przeszczepiania narządów jest Poltransplant. Dzięki publikowanym co roku raportom można przyjrzeć się aktywności transplantacyjnej w Polsce. W 2022 roku liczba rzeczywistych zmarłych dawców wynosiła 445, w tej grupie znalazło się 186 kobiet oraz 259 mężczyzn. Od zmarłych dawców pozyskano łącznie 1627 narządy, najczęściej nerki, wątrobę i serce.

Dzięki medycynie transplantacyjnej w 2022 roku szansę na dalsze życie otrzymało 1596 osób. Niestety pomimo niewątpliwych sukcesów w tej dziedzinie, oczekujących na przeszczep jest cztery razy więcej. Dlatego wciąż istotnym aspektem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej.

W tym ważnym dniu wyrażamy solidarność z mieszkańcami województwa oczekującymi na „wyjątkowy dar”. Życzymy długich lat życia w dobrym zdrowiu!

Więcej ciekawych informacji dotyczących transplantologii można znaleźć klikając w poniższe linki:

Historia Patrycji, która żyje z nowymi płucami / Solidarnie dla Transplantacji (youtube.com)

Jak zostać dawcą narządów?

Statystyka za rok 2022