Zdrowie

Mikołaj Kuras dla UMWKP
Mikołaj Kuras dla UMWKP

Europa przenosi środki finansowe na walkę z COVID-19

W Polsce koronawirus mocno uderzył w system opieki zdrowotnej – uważa się, że jeden na sześć potwierdzonych przypadków to pracownicy służby zdrowia. Na początku kryzysu brakowało odpowiedniego sprzętu ochronnego, ale dzięki inicjatywie wspieranej przez Europejski Fundusz Społeczny  szpitale otrzymują teraz niezbędny materiały. Około 10 miliardów euro z unijnej polityki spójności czyli ponad 10 procent środków na 2020 rok  zostanie przeznaczonych na walkę z pandemią w Polsce. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister ds. Funduszy rozwoju i polityki regionalnej, uważa, że ​​posunięcie to uratuje setki tysięcy miejsc pracy: „Myślę, że to dużo pieniędzy i pieniędzy, które mogą przynieść wiele pożytku w tych obszarach, szpitalach, przedsiębiorcach. Pieniądze mogłyby pomóc uratować pół miliona miejsc pracy. W tej sytuacji, w której teraz jesteśmy, musimy również przemyśleć priorytety polityki spójności”.

Z kolei 10 milionów euro z Europejskiego Funduszu Społecznego zostało przeniesionych na zakup środków czyszczących i ochronnych, a także wentylatorów i monitorów serca dla województwa kujawsko-pomorskiego. Projekt unijny wspiera także dwa tymczasowe ośrodki odpoczynku, które zostały zorganizowane w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga) i Przysieku (hotel Daglezja). Ośrodek w Przysieku służy jako miejsce krótkich pobytów (noclegowych, na przykład po dyżurze w szpitalu), natomiast Górzno do dwu-trzydniowych pobytów wytchnieniowych po dłuższych okresach wytężonej pracy.

Więcej informacji na temat wsparcia unijnego, w tym wypowiedzi pracowników ochrony zdrowia z regionu np. dr Małgorzaty Czajkowskiej-Malinowskiej specjalisty chorób płuc z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy można znaleźć tutaj.

Inne informacje na temat wsparcia pochodzącego z funduszy europejskich kierowanego do szpitali w regionie dostępne jest tutaj