Zdrowie

Logotyp - Ratownicto Medyczne

DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

W celu podkreślenia szczególnej roli ratowników medycznych i podziękowania im za codzienną walkę z czasem o życie ludzkie w roku 2006 ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym ustanowiono dzień 13 października „Dniem Ratownictwa Medycznego”.

 

Patronem tego corocznego święta jest bł. Gerard Tonque.

 

Praca ratownika medycznego to dbanie o ludzkie życie i zdrowie, często w trudnych i wymagających warunkach.

 

Kwalifikacje i uprawnienia ratownika medycznego w szczególności obejmują: świadczenia zdrowotne z dziedziny medycyny ratunkowej, medycyny urazowej, intensywnej terapii, a także szeregu innych dziedzin klinicznych (traumatologia, choroby wewnętrzne, neonatologia, pediatria, położnictwo i ginekologia, chirurgia, anestezjologia, kardiologia, neurologia, neurotraumatologia, psychiatria). To oni jako pierwsi pojawiają się  na miejscach wypadków czy nagłego zachorowania i udzielają pierwszej pomocy.

 

Zawód ten wymaga dużej odporności na stres i cierpienie a także duże umiejętności panowania nad emocjami i trzeźwości umysłu w sytuacjach krytycznych.

 

 

Poniżej LINK DO PROGRAMU „Wspólna sprawa” – TVP3 Bydgoszcz, który ukazał się w „Dniu Ratownictwa Medycznego” 13.10.2021 r.: 

https://bydgoszcz.tvp.pl/56363156/wspolna-sprawa-13102021