Zdrowie

Autotest - grafika

Bądź czujny − wykonaj autotest na depresję

Epizodów depresyjnych w okresie całego życia doświadcza co 4 dorosły Polak. Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym i jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na całym świecie. Depresja wykracza znacznie poza zwykłe przygnębienie i złe samopoczucie. Choroba ta charakteryzuje się smutkiem, utratą zainteresowania i przyjemności, poczuciem winy lub niską samooceną, zaburzeniami snu lub apetytu, zmęczeniem i osłabioną koncentracją.

 

Rozpoznanie depresji nie zawsze jest proste. Dlatego bardzo ważna jest świadomość tego, czym jest depresja i jak może się objawiać. Warto wiedzieć, że depresja może być schorzeniem długotrwałym bądź nawracającym, znacznie upośledzającym  zdolność do funkcjonowania w pracy lub w szkole oraz radzenia sobie w codziennym życiu.

 

Czy depresja dotyczy także nas i naszych bliskich?

 

Pomocny w odpowiedzi na to pytanie jest opracowany w ramach projektu iFightDepression autotest, do którego wykonania gorąco zachęcamy. Narzędzie to pozwala w łatwy sposób monitorować nastrój oraz zwraca uwagę na oznaki i objawy depresji. Oczywiście wynik testu nie stanowi diagnozy, ale przy ocenie wskazującej na możliwość występowania zaburzeń depresyjnych warto udać się do specjalisty.

 

Link do autotestu − tutaj.