Zdrowie

Grafika - 16 stycznia – Niebieski Poniedziałek (Blue Monday)

16 stycznia – Niebieski Poniedziałek (Blue Monday)

Trzeci poniedziałek stycznia jest uważany za najsmutniejszy, najbardziej depresyjny dzień w roku i został nazwany Niebieskim Poniedziałkiem, w języku angielskim Blue Monday.

Choć ma sens, że najgorszym dniem w roku może być poniedziałek, bo przecież większość ludzi nie lubi tego dnia, można się zastanawiać, skąd w ogóle wziął się pomysł na Blue Monday.
Otóż początkowo pomysł na niebieski poniedziałek został opracowany w celu sprzedaży ofert wakacyjnych. Brytyjski psycholog Cliff Arnall w 2005 roku na zlecenie biura podróży Sky Travel opracował pewną strategię sprzedaży. Polegała ona na ustaleniu, który dzień w roku jest najgorszy, najsmutniejszy, najbardziej przygnębiający, aby w tych dniach móc klientów jakoś „pocieszyć” i zachęcić ich do wykupienia wakacji na poprawę humoru.

 

Wyznaczył on datę na podstawie wzoru, w którym wziął pod uwagę czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych, poziom motywacji i poczucie potrzeby podjęcia działania) i ekonomiczne (zadłużenie, czy czas kiedy kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

 

W ten oto sposób biuro podróży miało oferować „ucieczkę” wszystkim, którzy chcieli wybrać się w podróż w najgorszy dzień w roku.

 

Nie ma wiarygodnych dowodów potwierdzających koncepcję najbardziej przygnębiającego dnia w roku. Ponury środek zimy może oczywiście powodować spadek nastroju i są tacy, którzy cierpią na sezonowe zaburzenia afektywne. Depresja może objawić się każdego dnia, o każdej porze roku. Natomiast prawdziwa depresja kliniczna jest znacznie bardziej złożonym stanem, na który wpływa wiele czynników, przewlekłych i tymczasowych, wewnętrznych i zewnętrznych.

 

Zdecydowana większość ekspertów twierdzi, że Blue Monday to nic innego jak chwyt marketingowy, aby ludzie kupowali np. pakiety wakacyjne, pod pretekstem sprawienia sobie przyjemności i poprawy samopoczucia. Przez wielu specjalistów ten termin uznawany jest za pseudonaukę.

 

Pozytywnym aspektem Blue Monday jest to, iż wiele organizacji próbuje wykorzystać ten dzień do promowania informacji na temat depresji, wykorzystując prawdziwą o niej wiedzę.

 

Warto tego dnia, ale także i w każdy inny dzień niż Blue Monday, kiedy depresyjne nastroje przejmują nad Tobą kontrolę, wykorzystać poniższe wskazówki.

  1. Wyjdź na zewnątrz i na światło – bez względu na pogodę! Niebieski Poniedziałek może być związany z brakiem słońca i krótkim dniem.
  2. Zadbaj o aktywność fizyczną. Może to być sport po pracy lub w weekend, ale również spacer w drodze do pracy, skorzystanie ze schodów zamiast z windy, czy po prostu zostawienie samochodu dwie ulice dalej, by pokonać nieco dłuższą drogę do sklepu, biura, domu itp.
  3. Zwalczaj smutek uśmiechem. Już samo podciągnięcie kącików ust do góry poprawia nastrój. Zaplanuj na Blue Monday coś, co poprawi Ci humor.
  4. Wnieś kolory do swojego domu. Bukiet kwiatów, kolorowy obrus, zasłony czy poszewki na poduszki i wszelkie inne barwne przedmioty pozytywnie wpłyną na Twój nastrój.
  5. Włącz ulubioną muzykę, tańcz do niej i śpiewaj.
  6. Ożyw zapachami swój dom. Możesz to zrobić z pomocą aromatycznych świeczek lub olejków eterycznych: cytryna orzeźwia, pomarańcza pomoże poprawić nastrój, a lawenda wspomoże w uspokojeniu skołatanych nerwów.
  7. Podaruj sobie odrobinę relaksu i odprężenia. Weź kąpiel, idź na masaż lub umów się na wizytę u kosmetyczki.
  8. Odrobina słodkości nie zaszkodzi. Czekolada z wysoką zawartością kakao poprawia nastrój bardziej niż inne słodycze, które zawierają tylko cukier.
  9. Jeśli na dworze jest szaro i ponuro to dobra okazja na przyjemną lekturę, fajny film lub zorganizowanie wieczoru gier z przyjaciółmi.

 

Pamiętaj, że nie możesz wywierać na siebie presji. Jeśli nie masz ochoty robić żadnej z tych rzeczy, nie rób tego! Zamiast tego zrób coś, co naprawdę sprawia Ci przyjemność. Zawsze po poniedziałku jest wtorek i to może być o wiele lepszy dzień!