Środowisko

Stoisko GLPK z wydawnictwami (fot. GLPK)
Stoisko GLPK z wydawnictwami (fot. GLPK)

Wyjątkowe spotkanie na styku województw

Już po raz ósmy, miłośnicy jazdy rowerowej oraz pieszych wycieczek po lesie, spotkali się w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, aby wziąć udział w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej „Razem do trójstyku”, która odbyła się w ubiegłą sobotę tj. 23 września 2023 r. Wydarzenie stanowiło element obchodów „Światowego Dnia Turystyki”, ustanowionego przez Światową Organizację Turystyki ONZ. Dzięki kooperacji z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, lokalnymi samorządami, nadleśnictwami, stowarzyszeniami i fundacjami, sztafeta od lat z powodzeniem organizowana jest na terenie GLPK.

Wydarzenie zgromadziło łącznie ok. 300 uczestników. W duchu międzypokoleniowości, w sztafecie wzięli udział zarówno dorośli jak i dzieci, młodzież, seniorzy. Zgłoszeni uczestnicy w grupach pieszych, biegowych i rowerowych wyruszyli z Górzna (woj. kujawsko-pomorskie), Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Lubowidza i Żuromina (woj. mazowieckie), aby po przemierzeniu kilkunastu kilometrów spotkać się przy symbolicznym głazie na trójstyku – miejscu na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w którym stykają się granice administracyjne trzech województw. Po wspólnym spotkaniu i pamiątkowych zdjęciach przy kamieniu, w pobliskim „Gościńcu Myśliwskim” w Konopatach odbył się plenerowy pikniku integracyjny z ogniskiem, swojskimi specjałami, muzyką oraz animacjami dla dzieci i młodzieży. Tegoroczną atrakcją pikniku była wystawa fotografii krajobrazowej lidzbarskiej grupy fotograficznej oraz specjalny turniej wiedzy o regionach pt. „Koło Trójstyku”, przygotowany przez Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Trzy drużyny, reprezentujące trzy lokalne gminy z trzech różnych województwa, zmierzyły się z pytaniami losowanymi na kole. Pytania wymagały od uczestników wiedzy na temat sąsiadujących ze sobą trzech gmin i powiatów. Nie zabrakło również pytań dotyczących samego parku krajobrazowego. W atmosferze uśmiechu i zdrowej rywalizacji zabawa zakończyła się remisem i rozdaniem nagród.

 

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Sztafeta turystyczna „Razem do trójstyku” od lat stanowi element realizacji celu, jakim jest integracja lokalnych środowisk, który przyświecał w 2014 r. inicjatywie odsłonięcia symbolicznego głazu przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego na styku województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Kamień opatrzony jest w wygrawerowane herby Województw oraz Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

 

VIII Sztafeta turystyczna „Razem do trójstyku” w mediach: Portal „Brodnica. Nasze Miasto” (video)

 

Autor:

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

 

Brodnicka Grupa Rowerowa Zakręceni (fot. GLPK)Drużyny reprezentujące trzy województwa (fot. GLPK)Jeden z najmłodszych uczestników (fot. GLPK)Kujawsko-Pomorskie na rowery (fot. GLPK)Międzypokoleniowo (fot. GLPK)Młodzież z grupy rowerowej (fot. GLPK)Pamiątkowe zdjęcie (fot. GLPK)Piknik integracyjny w Konopatach (fot. Marcin Ostrowski  - Moje Działdowo)Powitanie uczestników na trójstyku (fot. Marcin Ostrowski  - Moje Działdowo)Promocja sieci Cittaslow (fot. GLPK)Rodzinna wyprawa do trójstyku (fot. GLPK)Stoisko GLPK z wydawnictwami (fot. GLPK)Stoisko promocyjne GLPK (fot. GLPK)Turniej wiedzowy - drużyna kujawsko-pomorska (fot. GLPK)Turniej wiedzy o regionach Koło TrójstykuUczestnicy sztafety pieszej (fot. GLPK)Uczestnicy sztafety rowerowej (fot. GLPK)Uczestniczy sztafety Razem do trójstyku (fot. Marcin Ostrowski-Moje Działdowo