Środowisko

uczniowie z prowadzącą zajęcia, fot. M. Kuligowska
uczniowie z prowadzącą zajęcia, fot. M. Kuligowska

W Tucholskim Parku Krajobrazowym też bocianimy

9 kwietnia w siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przeprowadziliśmy zajęcia pt. „Jak Kujawiak i Pomorzanin pomagają bocianom – Poznaj skrzydlatego Wojtka” dla uczniów klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi.

 

Z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przekazywaliśmy szczegółową wiedzę o biologii, fizjologii, instynktach i fenomenach bociana białego. Porównaliśmy go z jego negatywem – bocianem czarnym. Mówiliśmy o wyglądzie i przystosowaniach ptaków porównując bociana białego do siebie. Wyszukaliśmy cechy, które umożliwiają ptakom latanie. Prześledziliśmy trasy wędrówek populacji wschodnioeuropejskiej bociana białego. Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia poznaliśmy mechanizm lotu szybowcowego i ślizgowego oraz  znaleźliśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego bociany białe nie lecą przez M. Śródziemne. W trakcie zabawy w polowanie drapieżnika określiliśmy pożywienie bociana białego oraz zdementowaliśmy funkcjonujący mit, że najlepszym przysmakiem dla niego jest żaba. Budowanie gniazda na platformie lęgowej było okazją do wyciągnięcia wniosków nt. pozostających w środowisku plastikowych śmieciach: sznurkach do wiązania słomy i woreczkach foliowych, i zachętą do włączenia się w aktywną ochronę bociana. Dla uczniów była to też praktyczna nauka określenia co nazywamy sianem, a co słomą J Jak każda grupa, do oglądanej na filmie pary bocianów w gnieździe, uczniowie chętnie stworzyli podkład rozklekotanych bocianów wykorzystując do tego przygotowane patyki. Przedstawiliśmy nie tylko sielskie życie bociana, ale również zagrożenia populacji bociana białego w Polsce, czyhające na nie niebezpieczeństwa podczas podróży na zimowisko i podczas pobytu w Afryce.

 

Na zakończenie grupa wykonała samodzielnie kalendarz bociana białego, który zagości na tablicy w ich klasie, a chętni uczniowie zabrali ze sobą kartę obserwacji VIII Międzynarodowego Spisu Bociana Białego w Tucholskim Parku Krajobrazowym i wyszli dumni z oznaka – Przyjaciel bociana.

 

Tekst D. Borzyszkowska