Środowisko

Dożynki gmina Zbiczno 20.08.2022 fot. M.Gutowska
Dożynki gmina Zbiczno 20.08.2022 fot. M.Gutowska

W dniu 20 sierpnia w miejscowości Zbiczno – odbyły się doroczne dożynki gminne

Święto dziękczynienia za plony jest wyjątkowym w polskiej tradycji ludowej. Dziękczynienie za zbiory, za chleb jest rzeczą oczywistą, zwłaszcza na wsi. Na przestrzeni wieków wydarzenie to urosło do rangi wielkiej uroczystości z ustaloną obrzędowością. I zawsze jest wielkim świętem. Podczas dożynek w Zbicznie w sobotę, 20 sierpnia doceniono rolników z terenu gminy Zbiczno zasługujących na uznanie za wzorowe prowadzenie gospodarstw. Pracownicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego czynnie uczestniczyli w tegorocznych Dożynkach Gminno – Parafialnych w Zbicznie.

 

Stoisko Brodnickiego Parku Krajobrazowego cieszyło się dużym zainteresowaniem, a uwagę przyciągały modele ptaków i eksponaty ssaków żyjących w naszym regionie. W grach i zabawach edukacyjnych chętnie uczestniczyli również najmłodsi uczestnicy dożynek. Największym zainteresowaniem cieszyło się przyrodnicze koło fortuny, polegające na odgadywaniu pytań z dziedziny ekologii, gospodarki leśnej, znajomości flory i fauny;  gra edukacyjną pt. „drzewa” polegająca na dopasowaniu liści i owoców do danego gatunku drzewa oraz odgłosy ptaków. Nagrodami w powyższych grach i zabawach były gadżety i wydawnictwa wydane w ramach projektów prowadzonych przez Park. Dla pasjonatów przyrody turystów, seniorów i wszystkich osób zainteresowanych przyrodą Brodnickiego Parku Krajobrazowego przygotowaliśmy materiały promujące nasz region w postaci folderów, map, przewodników i broszur przedstawiających walory przyrodnicze i turystyczne Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Serdecznie dziękujemy Gminie Zbiczno za zaproszenie i wszystkim uczestnikom za tak liczne odwiedziny naszego stoiska.

 

Dożynki gmina Zbiczno 20.08.2022 fot. M.GutowskaDożynki gmina Zbiczno 20.08.2022 fot. M.GutowskaDożynki gmina Zbiczno 20.08.2022 fot. M.GutowskaDożynki gmina Zbiczno 20.08.2022 fot. M.GutowskaDożynki gmina Zbiczno 20.08.2022 fot. M.Gutowska