Środowisko

Drużyna z Więcborka Fot. KPK
Drużyna z Więcborka Fot. KPK

Udali się do Wielkopolski, by powtórzyć zeszłoroczny sukces!

W miniony wtorek, 7 czerwca 2022 r. drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego reprezentowała województwo kujawsko-pomorskie w etapie ogólnopolskim konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski o temacie przewodnim „O wodzie w przyrodzie”. Już XXI raz młodzież z całej Polski zmagała się z tematyką parków krajobrazowych i innych zagadnień związanych z ekologią, ochroną przyrody, krajobrazu i środowiska. Tym razem finał konkursu odbył się w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

 

Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Noblistów w Więcborku zajęli trzecie miejsce w etapie ogólnopolskim konkursu. Dokładnie Ci sami uczniowie w zeszłym roku także zajęli trzecią pozycję w finale parkowych rozgrywek. Młodzież przygotowały nauczycielki Pani Ewa Iwaszkiewicz i Pani Aldona Woźniak, do których kierujemy serdeczne podziękowania i gratulacje. W finale rywalizacji uczestniczyły drużyny reprezentujące 13 województw. Podczas zmagań konkursowych młodzież zmierzyła się z testem zawierającym pytania obejmujące tematykę wodną oraz wiedzę o polskich parkach krajobrazowych. Następnie uczestnicy wzięli udział w zespołowych konkurencjach z rozpoznawania chronionych oraz pospolitych gatunków roślin i zwierząt oraz w grze terenowej. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a różnice punktowe między drużynami były niewielkie. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie z województwa dolnośląskiego z Książańskiego Parku Krajobrazowego, uzyskując 170 punktów. Na drugim miejscu z 162 punktami uplasowali się uczniowie z Drawskiego Parku Krajobrazowego (woj. zachodniopomorskie). Bardzo niewiele dzieliło więcborską drużynę od drugiego miejsca na podium. Uczniowie zdobyli 159 punktów.

 

Uczestników finału poza konkursem czekało sporo atrakcji. Po pierwszym wyczerpującym dniu konkursowych zmagań młodzież udała się do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego i Ostrowa Lednickiego oraz zwiedzała Rogalowe Muzeum i Bramę Poznania. Organizatorami tegorocznej edycji konkursu byli Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski. Koordynatorem wojewódzkim był Brodnicki Park Krajobrazowy. Łącznie w całym konkursie wzięło udział ponad 6600 osób ze 101 parków krajobrazowych Polski.

 

W imieniu naszych finalistów oraz uczestników wszystkich etapów tego konkursu i ich opiekunów pragniemy serdecznie podziękować Zarządowi, a personalnie Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Panu Piotrowi Całbeckiemu za dofinansowanie pobytu drużyny na finale konkursu w ZPKWW.

 

Dziękujemy naszym reprezentantom z Więcborka za trud włożony w przygotowanie się do konkursu oraz serdecznie gratulujemy powtórzenia wielkiego sukcesu!

 

Tekst i zdjęcia: KPK

 

Drużyna z Więcborka Fot. KPKFinał ogólnopolski konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski Fot. KPKKonkurs Poznajemy Parku Krajobrazowe Polski Fot. KPKMuzeum Pierwszych Piastów Fot. KPKOstrów Lednicki fot. KPKW Wielkopolskim Parku Etnograficznym fot. KPKWręczenie nagród dla zdobywców 3 miejsca Fot. KPKZwiedzanie Ostrowa Lednickiego fot. KPK