Środowisko

Wilki - historie prawdziwe z Borów Tucholskich fot. Rafał Borzyszkowski
Wilki – historie prawdziwe z Borów Tucholskich fot. Rafał Borzyszkowski

Szkolenie i wykład o wilkach w Tucholskim Parku Krajobrazowym

14 grudnia br. Tucholski Park Krajobrazowy gościł pracowników Brodnickiego Parku Krajobrazowego w celu przeszkolenia w zakresie zbioru prób do badań genetycznych, które przeprowadził współpracujący z parkiem dr Maciej Szewczyk z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. W godzinach porannych udaliśmy się na wybrane powierzchnie, gdzie dr Maciej Szewczyk wyjaśnił w jaki sposób zbierać próby (odchody, mocz, sierść itp.). Uczestnicy szkolenia zaobserwowali w terenie wilczą norę, legowiska, odchody, sierść oraz pozostałości po wilczych ofiarach. W trakcie szkolenia zebraliśmy 18 prób.

 

Wilcze odchody to źródło DNA konkretnego osobnika. Możemy dowiedzieć się jakie jest jego terytorium oraz czy pochodzi z populacji lokalnej. Porównując wyniki z różnych prób można określić pokrewieństwo poszczególnych osobników oraz całych wilczych grup. Ponadto analizując zawartość odchodów możemy poznać dietę konkretnego osobnika. W terenie miejsca znaczeń (odchody, mocz) pozwalają również ustalić wielkość terytoriów poszczególnych rodzin.

 

Tożsame szkolenie dla pracowników Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbyło się 9 lutego br.

 

Po części terenowej, w sali edukacyjnej Tucholskiego Parku Krajobrazowego w Tucholi o godz. 18.00 dyrektor parku Remigiusz Popielarz oficjalnie rozpoczął część teoretyczną i zaprosił na wykład dr. Macieja Szewczyka pn. WILKI – historie prawdziwe z Borów Tucholskich, który przedstawił kilka tematów:

Czy powinniśmy bać się wilków i czy one boją się nas?

Wilcze CSI – czego możemy się dowiedzieć z wilczego DNA

Skąd wzięły się tucholskie wilki i ile ich jest?

Jeleń, daniel, krowa, a może bóbr? Czym żywią się tucholskie wilki?

Następnie prelegent zaprezentował filmy z fotopułapek, a na koniec zaproszono uczestników spotkania do wspólnej dyskusji.

 

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Nadleśnictwa Czersk, Nadleśnictwa Rytel, Nadleśnictwa Tuchola, Nadleśnictwa Woziwoda, Nadleśnictwa Zamrzenica, Gminy Lubiewo, Gminy Śliwice, Gminy Tuchola z terenu parku, pracownicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego, uczniowie Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi wraz z opiekunem, a także osoby zainteresowane wilczym tematem i sympatycy naszego parku. Łącznie ponad 40 osób.

Ponadto zorganizowaliśmy transmisję na żywo na naszym parkowym fanpage´u, którą oglądało 112 osób.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wszystkim bardzo dziękujemy za uczestnictwo.

Relacja z transmisji na żywo dostępna jest na fanpage´u Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

 

Tekst Rafał Borzyszkowski