Środowisko

Spotkanie z obserwatorką nieba, fot. GLPK
Spotkanie z obserwatorką nieba, fot. GLPK

Podróż po układzie słonecznym w GLPK

Dnia 4 czerwca 2023 r., w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika i Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zorganizował spotkanie z Panią Małgorzatą Gołębiewską – obserwatorką i fotografką nieba.

 

Spotkanie w pierwszej części poświęcone było życiu i osiągnięciom Mikołaja Kopernika, po czym uczestnicy przenieśli się w zwizualizowany świat kosmosu, aby poznać bliżej planety i księżyce układu słonecznego. Ciekawym zagadnieniem był temat związany z zanieczyszczeniem nocnego nieba sztucznym światłem. Problem ten stanowi stosunkowo nowe zagrożenie dla ekosystemów lądowych, negatywnie oddziałujące na dziką przyrodę, jak i mogące wywoływać trudne do przewidzenia skutki. Na tle województwa kujawsko-pomorskiego, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy osiąga bardzo dobry wynik. Teren parku został sklasyfikowany na 3 w skali „Bortle Dark-Sky Scale”, w której 1 oznacza najniższe zanieczyszczenie a 9 najwyższe zanieczyszczenie. Podczas spotkania uczestnicy zostali poinstruowani jak nawigować się oraz szukać określonych zbiorów gwiazd nocą przy użyciu otrzymanych obrotowych map nieba. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotograficzna, prezentująca autorskie zdjęcia księżyca, konstelacji gwiazd, mgławic i innych zjawisk astronomicznych. Wystawa dostępna jest dla odwiedzających do końca czerwca br., w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie.

 

Tekst: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

 

Spotkanie z obserwatorką nieba, fot. GLPKPlanety układu słonecznego, fot. GLPKObrotowa mapa nieba nad Polską, fot. GLPKCzasy Mikołaja Kopernika, fot. GLPKGLPK na tle województwa kujawsko-pomorskiego, fot. www.lightpollutionmap.info