Środowisko

Zdjęcie grupowe przy Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK (fot. GLPK)
Zdjęcie grupowe przy Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK (fot. GLPK)

Październik pod znakiem krajobrazu

Październik w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym upłynął pod znakiem zajęć edukacyjnych, poruszających głównie tematykę ochrony krajobrazu oraz dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Zagadnienia te nie bez przyczyny stały się tematem przewodnim. To właśnie w październiku, a dokładnie 20 października obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. W ramach obchodów tego święta, w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym w dniach 17-21 października 2022 r. odbył się cykl warsztatów edukacyjnych pn. „Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy”.

 

Zajęcia zwracały uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu i zachęcały do doświadczania go wszystkimi zmysłami. Uczestnicy warsztatów „trenowali” postrzeganie przyrody i krajobrazu nie tylko poprzez przekaz wizualny, ale i przez dotyk, węch i słuch. Zajęciom terenowym towarzyszyło wiele pytań, ciekawostek i uruchamianie poszczególnych zmysłów. Na zakończenie dzieci własnoręcznie wykonywały pamiątkowe medaliony, po czym odbył się wspólny posiłek przy ognisku. Wydarzeniem powiązanym z obchodami „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym był konkurs fotograficzny pt. „Krajobraz z moich stron”. Wśród blisko 50 nadesłanych fotografii, wyłoniono trzech laureatów oraz pięć wyróżnień, którym wręczono nagrody. Nagrody zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

W październiku grupy dzieci i młodzieży uczestniczyły ponadto w jesiennych zajęciach przyrodniczych. Dzięki sprzyjającej aurze możliwe było odkrywanie różnorodnych ciekawostek i leśnych zagadek. Najmłodsi utrwalali warstwy lasu oraz znajomość leśnych zwierząt, starsi skrupulatnie ćwiczyli znajomość budowy liścia, rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów oraz grzybów. Nie obyło się bez przyrodniczych obserwacji zarówno tych w skali mikro, jak i makro. Sala dydaktyczna w Ośrodku edukacji ekologicznej w Rudzie zamieniała się w pracownię biologiczną, mikroskopową, a nawet plastyczną. Już niebawem rozstrzygnięcie konkursu GLPK pt. „Mój jesienny zielnik”. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej: https://parki.kujawsko-pomorskie.pl/glpk oraz funpage Facebook: https://www.facebook.com/GorznienskoLidzbarskiParkKrajobrazowy.

 

Tekst i zdjęcia: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

 

Czy skrzyp faktycznie skrzypi (fot. GLPK) Laureaci konkursu fotograficznego (fot. SP nr 7 w Brodnicy)Obserwacje pod mikroskopem  (fot. GLPK) Obserwacje przyrodnicze w terenie (fot. GLPK)Pamiątka z Młodzieżowego Tygodnia Krajobrazowego (fot. GLPK) Poszukiwanie jesiennych skarbów przyrody (fot. GLPK)Przygotowywanie pamiątkowych medalionów (fot. GLPK)Rozdanie nagród w konkursie fotograficznym (fot. SP nr 7 w Brodnicy) Rozpoznawanie liści w sali dydaktycznej (fot. GLPK)Rozpoznawanie owadów w terenie (fot. GLPK) Wykonywanie zadań w terenie (fot. GLPK) Zajęcia na ścieżce dydaktycznej (fot. GLPK) Zajęcia terenowe (fot. GLPK) Zajęcia terenowe z elementami sensorycznymi (fot. GLPK)Zajęcia w sali dydaktycznej (fot. GLPK) Zajęcia w terenie (fot. GLPK)Zdjęcie grupowe podczas zajęć terenowych (fot. GLPK) Zdjęcie grupowe przy Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK (fot. GLPK)