Na zielonym

Zielony Edukator w Szkole Podstawowej w Jastrzębcu

Zielony Edukator w Szkole Podstawowej w Jastrzębcu

Dnia 13.04.2018r. do Szkoły Podstawowej w Jastrzębcu przyjechał Zielony Edukator Krajeńskiego Parku Krajobrazowego– Pan Mariusz Szczepański, zatrudniony przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu w ramach unijnego projektu: Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego. Lubię tu być … na zielonym.

Na początek krótką prelekcję na temat zwiastunów wiosny w Krajeńskim Parku Krajobrazowym wysłuchały dzieci klasy III, następnie przedszkolaki i uczniowie klasy II. Dzieci dowiedziały się m.in. jakie są oznaki wiosny (topnieje śnieg, robi się cieplej, dni stają się coraz dłuższe). Poznały również pierwsze wiosenne rośliny jak np. śnieżyczka przebiśnieg, przylaszczka czy zawilec gajowy. Wiosna to czas wielkich zmian w którym zwierzęta dobierają się w pary, zakładają rodziny, przystępują do godów i wydają na świat potomstwo. Wtedy też przylatują z zimowisk do Polski ptaki wędrowne takie jak bocian, jaskółka, czajka, skowronek, dudek, kukułka, wilga i żuraw. Po prezentacji dzieci miały swój czas na zadawanie pytań.

Kolejnym punktem spotkania były zagadki na kole przedstawiającym zwierzęta i ich rodziny oraz na kole m.in. z ptakami przylatującymi do nas na wiosnę. Dzieci z zagadkami poradziły sobie bardzo dobrze.

Następnie Edukator podzielił klasę na dwie grupy i przygotował puzzle do układania przedstawiające herbowego ptaka Krajeńskiego Parku Krajobrazowego czyli żurawia z pisklęciem. Wygrała drużyna która jako pierwsza ułożyła obrazek. Nawet same dzieci zauważyły, że aby osiągnąć wspólny cel dobrze jest współpracować razem, dlatego podzieliły się puzzlami i każdy z nich układał dany fragment.

Po zabawie Pan Mariusz pokazał jeszcze raz kilka zdjęć zwiastunów wiosny (przebiśniegi, krokusy, wawrzynek wilczełyko, niebieskiego samca żaby moczarowej, zielono-brązowego samca jaszczurki zwinki, wilgę oraz dudka). Dzieci otrzymały od edukatora kartę pracy na której rysowały i kolorowały wybraną przez siebie oznakę wiosny.

 

Zielony Edukator w Szkole Podstawowej w JastrzębcuZielony Edukator w Szkole Podstawowej w JastrzębcuZielony Edukator w Szkole Podstawowej w JastrzębcuZielony Edukator w Szkole Podstawowej w JastrzębcuZielony Edukator w Szkole Podstawowej w JastrzębcuZielony Edukator w Szkole Podstawowej w JastrzębcuZielony Edukator w Szkole Podstawowej w JastrzębcuZielony Edukator w Szkole Podstawowej w JastrzębcuZielony Edukator w Szkole Podstawowej w JastrzębcuZielony Edukator w Szkole Podstawowej w Jastrzębcu