Na zielonym

Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018

Warsztaty ekologiczne w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

Dnia 22 sierpnia rozpoczął się w Krajeńskim Parku Krajobrazowym cykl trzydniowych wakacyjnych warsztatów ekologicznych w ramach projektu „Lubię tu być na zielonym”, w których uczestniczą dzieci z Świetlicy Środowiskowej w Więcborku.

 

Tematem pierwszego dnia były tropy i ślady obecności zwierząt. Dzieci po wysłuchaniu prezentacji wykonały odrys swojej stopy w karcie pracy „Mój ślad w przyrodzie” i szukały (na początku w sali) a potem w otoczeniu wodnych ptaków na ścieżce edukacyjnej śladów zwierząt. Po dotarciu na Eko – bazę pierwsza grupa uczestników weszła na wieżę widokową gdzie obserwowali ptaki a druga część zapoznała się z modelami tropów. 23 sierpnia to drugi dzień warsztatów, których tematem była dendrologia czyli nauka o drzewach. Uczestnicy poznali kilka podstawowych gatunków drzew w prezentacji przedstawionej przez zielonego edukatora, następnie rozwiązywały krzyżówkę. Dzieci wykonały również kartę pracy pt. „Wizytówka mojego drzewa” i dowiedziały się m.in. jak określić wiek drzewa i jak zmierzyć jego wysokość. Kolejnym punktem warsztatów było wykonanie papierowego modelu drzewa ze zwierzętami. Po pracy plastycznej uczestnicy udali się w pobliże Jeziora Sępoleńskiego gdzie edukator przygotował dwie zabawy – bioróżnorodność oraz zabawa z piłką w poznawanie gatunków drzew. Była również pogadanka o obcym gatunku drzewa jakim jest robinia akacjowa, która przez laików błędnie nazywana jest akacją. Ostatni dzień warsztatów upłynął w temacie poruszania zmysłów. Na początek smaku w czasie śniadania. Następnie dzieci wykonały tzw. mapę dźwięku w czasie niedługiego spaceru nasłuchiwały odgłosów i rysowały to co usłyszały np. szum fontanny, ptaki, przejeżdżające samochody oraz ludzi w centrum miasta. Uczestnikom warsztatów udało się również pójść przez las na tzw. Goliłąkę, gdzie zielony edukator przeprowadził zabawę w Ćmy i nietoperza. Po powrocie do sali zielony edukator przedstawił prezentacje o tym, jak zwierzęta radzą sobie w nocy. Był również moment w którym dzieci układały puzzle na czas w grupach oraz rozpoznawały dary lasu z zawiązanymi oczami. Po obiedzie było rozstrzygnięcie konkursu, rozdanie nagród i pamiątkowe zdjęcie na zakończenie warsztatów.

 

Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018Wakacyjne warsztaty ekologiczne KPK 24.08.2018