Na zielonym

fot. Piotr Szumigaj

NIE ZABIERAJ MAMIE JEJ MALUCHÓW!!!

Dziś Dzień Matki, z tej okazji wszystkim MAMOM życzymy wszystkiego najlepszego, a czego można życzyć wszystkim leśnym MAMOM? Tego żeby nikt nie zabierał jej maluchów. Jeżeli na spacerze spotykamy młode zwierzę nie dotykajmy i nie dokarmiajmy go. Chociaż może to wyglądać jakby maleństwo zostało porzucone to możemy jedynie upewnić się czy zwierzę jest ranne i czy potrzebuje naszej pomocy. Jeśli nic mu nie jest nie zabierajmy go z jego naturalnego środowiska, jest cały czas pod czujną opieką MAMY.

 

Młode sarny leżą często ukryte w trawach, niemal nieruchome, jakby ich nie było, nie wydzielają przy tym żadnego zapachu co chroni je przed drapieżnikiem. MAMA sarna czuwa w pobliżu i pojawia się na czas karmienia  młodych. Podobnie jest z zającami które większość czasu spędzają samotnie. MATKA dbając o bezpieczeństwo maluchów robi wszystko, aby swoim wyglądem i zapachem nie ściągnąć drapieżników stąd zjawia się pod osłoną ciemności.

Często można też natknąć się na młode ptaki znalezione pod drzewem. Jeśli wypadł z gniazda, to należy go do niego z powrotem włożyć. Nie dotykajmy jednak podlotów, które przesiadują poza gniazdem i nie są ranne ale właśnie podejmują swoje pierwsze próby samodzielności.

NIE ZABIERAJMY MAMOM MALUCHÓW. MAMA NAJLEPIEJ WIE CO JEST DOBRE DLA JEJ DZIECI.

Fot.

1 -Piotr Szumigaj

2, 3 Marlena Wojciechowska

 

Dzień Mamy 26.05.2020Dzień Mamy 26.05.2020Dzień Mamy 26.05.2020