Na zielonym

Bocian

Jak bocian przyleci, możecie wyjść, dzieci!

Tak, to właśnie z początkami wiosny kojarzy się bocian. Według ludowych wierzeń, w domu, na którym bocian zbuduje gniazdo dopisywać będzie szczęście. Ponadto bocian przynosi dzieci  Traktujemy jednak te pogłoski z przymrużeniem oka

 

Wczoraj, 31 maja, obchodziliśmy Dzień Bociana Białego. Święto to zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura i obchodzone jest od 2003 r.

A oto kilka bocianich ciekawostek, o których rzadziej się mówi, a jednak są prawdziwe:

1️ Według ekspertów w Polsce zamieszkuje ok. 50 tysięcy par bocianów! Nic więc dziwnego, że bocian kojarzony jest właśnie z Polską.

2️ Skrzydła bocianie sięgają nawet 2 metrów rozpiętości!! Aby zaoszczędzić energię w czasie lotu, bociany stosują technikę szybowania. Dziennie mogą przebyć trasę liczącą nawet 200 km. Cały lot z Polski do Afryki (ok. 8-10 tys. kilometrów) bociany pokonują w ciągu 4 miesięcy!

3️ Białe nogi? Nie powinny być czerwone?  Bez obaw, to nie żadna choroba. To bocianie… odchody. Bociany oblepiają nimi nogi w upalne dni. Spływający po nogach kałomocz paruje, chłodząc bociana, potem zasycha odbijając promienie słoneczne (to taki chłodzący „kaloryfer” 😀 ).

4️ Jest w Polsce wieś nosząca miano Europejskiej Wsi Bocianiej – Pentowo, niedaleko Tykocina na Podlasiu. Bociany szczególnie upodobały sobie to miejsce. Znajduje się tam kilkadziesiąt gniazd bocianich.

5️ A skoro już o gniazdach, te bocianie to skomplikowane budowle! Mają kolisty kształt i zbudowane są z warstwowo ułożonych gałęzi, wyściełane są słomą, trawą, torfem, a nawet workami foliowymi, szmatami czy papierem. Gniazda z roku na rok są rozbudowywane (są użytkowane przez wiele lat) i mogą osiągnąć pokaźne rozmiary. Ich średnica sięga nawet 2 m, wysokość także do 2 m!!! A waga dochodzi do 500 kg (choć odnotowano kiedyś gniazdo ważące ponad 2 tony!!!). Takie ptasie budowle mogą być niekiedy niebezpieczne dla dachów ludzkich domów!

6️ Co z tym bocianim jedzeniem? Czy rzeczywiście żaby są najlepszym przysmakiem bociana?
Typowym pożywieniem bociana są drobne bezkręgowce. W czasie wychowywania młodych bocian musi upolować sporo pożywienia dla stale głodnych, szybko rosnących piskląt. Dlatego łapie to, co ma w pobliżu: owady , dżdżownice ,ślimaki, małe ssaki i ryby, ale także żaby, węże, niekiedy pisklęta ptaków.

Bocian biały znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową! Niech nigdy nie przestanie zwiastować nam wiosny!

 

BocianBocianBocianBocianBocian