Na zielonym

Brodnicki Park Krajobrazowy

Brodnicki Park Krajobrazowy 11.05.2020

Zapraszamy Cię do odkrywania piękna i tajemnic Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Na tym niezwykłym obszarze natura ukryła naprawdę wiele niespodzianek! Kiedy już je poznasz, na pewno zostaniesz prawdziwym przyrodniczym ekspertem i zaskoczysz swoich najbliższych ciekawymi opowieściami.

 

Większość Brodnickiego Parku Krajobrazowego pokrywają lasy, w których można odnaleźć kilkusetletnie drzewa – pomniki przyrody (dęby, buki, sosny i lipy). Jeśli wytężysz wzrok, być może uda Ci się dostrzec największego drapieżnego ptaka Polski – bielika oraz wiele innych gatunków ptaków, w tym: kormorany, kaczki, łabędzie, łyski, perkozy czy czaple. Na ziemi możesz wypatrywać śladów ssaków, takich jak: sarny, dziki, jelenie, lisy, bobry, wydry i norki, a jeśli będziesz miał szczęście – łosia i daniela. Na terenie Parku występują także liczne nietoperze, a najwięcej tych nocnych ssaków można zaobserwować w zabytkowym młynie w Grzmięcy.

 

Park to także prawdziwa kraina jezior, której wody należą do najczystszych w regionie. Nic więc dziwnego, że są domem dla wielu gatunków ryb, między innymi: szczupaków, węgorzy, sandaczy i leszczy. Jak przysłowiowa „ryba w wodzie” mogą poczuć się także kajakarze pływający po rzece Skarlance, która jest jednym z najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych w regionie.

 

Oprócz bogactwa przyrodniczego, teren Parku zachwyca także licznymi zabytkami, a wśród nich są kościoły, dwory i średniowieczne grodziska.

 

Poniżej link do broszury na temat Brodnickiego Parku krajobrazowego: „Na tropie przygody Mój Brodnicki Park Krajobrazowy” serdecznie polecam
https://www.kujawsko-pomorskie.pl/…/srodowisko/ulotki/Brodn…
#Lubiętubyćnazielonym
#poznajemyparki
#kujawskopomorskie

 

Brodnicki Park KrajobrazowyBrodnicki Park KrajobrazowyBrodnicki Park KrajobrazowyBrodnicki Park Krajobrazowy