Środowisko

Fiołek leśny (fot. GLPK)
Fiołek leśny (fot. GLPK)

Majówka z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym

Jak wam upłynęła majówka? Na nudę na pewno nie mogli narzekać uczestnicy majówki z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym! 2 maja wybraliśmy się wspólnie na spacer śladami Zosi i Tadeusza, ścieżką dydaktyczną do rezerwatu przyrody „Szumny Zdrój”.

 

O tym jak odróżnić dąb szypułkowy od bezszypułkowego, co to są spały żywiczarskie, jaką rolę w przyrodzie pełni martwe drewno, jak wygląda nisza źródliskowa? To tylko niektóre ciekawostki z którymi zapoznali się uczestnicy. Trasa rozpoczynała się w małym ogrodzie dendrologicznym, stanowiącym świetne miejsce do rozpoznawania rodzimych gatunków drzew i krzewów. Wędrując szlakiem uczestnicy poznali ponadto formy ochrony przyrody na terenie GLPK, różnorodność siedlisk leśnych, warstwy leśne wraz z charakterystycznymi dla rezerwatu gatunkami roślin i zwierząt. Czas uprzyjemniała słoneczna majowa pogoda. Na końcu ścieżki na głodnych wiedzy spacerowiczów czekało ognisko z kiełbaskami. Dziękujemy wszystkim za udział! Zapraszamy do obejrzenie krótkiej fotorelacji.

 

Tekst i zdjęcia: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

 

Fiołek leśny (fot. GLPK) Gajowiec żółty (fot. GLPK)Leśne przyrody Zosi i Tadeusza w GLPK (fot. GLPK) Leśne wyprawy Zosi i Tadeusza w GLPK (fot. GLPK)Mostek nad potokiem w rez. Szumny Zdrój (fot. GLPK)Rezerwat Szumny Zdrój na mapie (fot. GLPK)Rodzaje budek lęgowych dla ptaków (fot. GLPK)Stanowisko czosnku niedźwiedziego (fot. GLPK)Szczawik zajęczy (fot. GLPK)Ścieżka edukacyjna w rez. Szumny Zdrój (fot. GLPK)Ścieżka nad jez. Młyńskim (fot. GLPK) Ścieżka wzdłuż lasu olszowego W lesie grądowym rez. Szumny Zdrój (fot. GLPK)Wspólne ognisko z kiełbaskami (fot. GLPK)Wspólne zdjęcie na ścieżce dydaktcyznej (fot. GLPK)