Środowisko

Dzień Krajobrazu-prelekcja w siedzibie KPK fot. Archiwum KPK
Dzień Krajobrazu-prelekcja w siedzibie KPK fot. Archiwum KPK

Krajobraz doświadczyliśmy w pełni!

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu jest świętem ustanowionym przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzi się go 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

 

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Krajobraz – doświadczam w pełni”, by zwrócić uwagę na wielozmysłową interpretację krajobrazu.  Krajeński Park Krajobrazowy w ramach akcji zorganizował dwa spacery krajobrazowe. Grupy uczestników nie były przypadkowe – to uczniowie realizujący w swoich szkołach rozszerzone przedmioty przyrodnicze: geografię i biologię. 20 października przed południem uczniowie klas I-III Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim pod opieką Pani Iwony Przybylskiej i Pani Lucyny Kujat zwiedzili wieś Adamkowo – Ptasią Wioskę. Jest to najmniejsza wieś tematyczna w Polsce. Znajdują się w niej „mówiące kamienie” – punkty oznaczone kodami QR, dzięki którym można samodzielnie zwiedzać okolicę. Uczestnicy „w pełni doświadczyli krajobraz” wchodząc na Wzgórze Wilhelma (171,06 m n.p.m.) – perełkę okolicy, która w wyniku nawałnicy z 2017 roku została odsłonięta i na nowo odkryta. Tym samym zdobyli najwyższy punkt widokowy w województwie, z którego rozciąga się niesamowita panorama. Krajeński Park Krajobrazowy szczególnie zachęca do zobaczenia tego miejsca. Przyjazne warunki meteorologiczne sprawiły, że widoczność ze wzgórza była idealna. Za pomocą lornetek uczniowie mogli zaobserwować bardzo odległe obiekty okolicznych miejscowości. Na szczycie genezę powstania aktualnego krajobrazu przedstawili nasi goście: dr Mirosław Rurek oraz dr Marcin Hojan z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którym towarzyszyli studenci Koła Naukowego Geosfera. Zwieńczeniem wędrówki był słodki poczęstunek oraz ognisko przygotowane przez Nadleśnictwo Zamrzenica. Leśniczy z Leśnictwa Klonia, Pan Aleksander Rozanow, opowiedział o nawałnicy z 2017 roku, która kompletnie zmieniła okoliczny krajobraz oraz o ciężkiej pracy leśników nad uprzątnięciem skutków nawałnicy i zasadzeniem nowego lasu. Po południu kolejna grupa uczniów z klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Więcborku pod opieką Pani Aleksandry Kiedos i Pana Mateusza Łańskiego udali się z pracownikami KPK na spacer wokół Jeziora Więcborskiego. Jesienna aura i kolorowe liście drzew rosnących nad brzegiem jeziora wprowadzały w zachwyt. Podczas spaceru ponownie towarzyszyli nam naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, którzy opowiedzieli m.in. o krajobrazie postglacjalnym.

 

Krajeński Park Krajobrazowy dziękuje wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy wsparli organizację Dnia Krajobrazu: naukowcom z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Nadleśnictwu Zamrzenica. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję!

 

W Adamkowie-Ptasiej Wiosce fot. Archiwum KPKWejście na Wzgórze Wilhelma fot. Archiwum KPKPan dr Mirosław Rurek z UKW w Bydgoszczy fot. Archiwum KPKUczniowie LO w Więcborku fot. Archiwum KPKPrelekcja naukowców z UKW w Bydgoszczy fot. Archiwum KPKUczniowie LO w Sępólnie Krajeńskim fot. Archiwum KPKDzień Krajobrazu-prelekcja w siedzibie KPK fot. Archiwum KPK