Środowisko

Plakat Memoriału Stanisławy Walasiewiczówny

I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny

W dniach  26-27 sierpnia 2022 r. odbędzie się „I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny”, upamiętniający 90-tą rocznicę zdobycia złotego medalu olimpijskiego i ustanowienia rekordu świata przez Stanisławę Walasiewiczównę w biegu na 100 m na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. Memoriał będzie składać się z biegu głównego na dystansie 10 km, wokół Wierzchowni – rodzinnej wsi z domostwem Walasiewiczówny, położonej na terenie gminy Górzno (powiat brodnicki) oraz Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. W ramach wydarzenia przewidziano także biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży oraz inne wydarzenia o charakterze kulturalnym. Bieg główny rozegrany zostanie w dniu 27.08.2022 r. w ramach XI Cykl Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego w biegach długich.

 

Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny będzie wydarzeniem o walorze nie tylko sportowym. W sensie szeroko rozumianej kultury społecznej, będzie także swoistym przybliżeniem tej nieco zapominanej już wybitnej sportsmenki, ikony polskiego sportu międzywojennego, należącej do największych gwiazd kobiecej lekkoatletyki na świecie. Walasiewiczówna zdobywała medale i biła rekordy na międzynarodowych zawodach w wielu krajach Europy, Ameryki, w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie znana była jako Stella Walsh. Jej wspaniała kariera, pełna nagłych zwrotów i stanowczych decyzji, była przykładem umiłowania sportu dzielonego z patriotyzmem. W ramach memoriału, w dniu 26.08.2022 r. w Górznie odbędzie się uroczyste otwarcie wydarzenia, panel dyskusyjny oraz prezentacja mobilnej wystawy fotograficznej pt. „Stanisława Walasiewicz 1911-1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Zawiera ponad 20 wielkoformatowych, bogato ilustrowanych paneli, zapisanych historią życia i kariery bohaterki memoriału. Wystawa prezentowana jest w różnych miastach województwa kujawsko-pomorskiego m.in. Toruniu, Grudziądzu, Bydgoszczy. Swoją podróż po województwie rozpoczęła w Brodnicy. Bezpośrednio przed otwarciem memoriału trafi właśnie do Górzna. Więcej szczegółów, zapisy oraz regulamin dostępne są pod adresami:

http://www.memorialwalasiewiczowny.pl

https://www.youtube.com/watch?v=iH2b0jvmEZU

 

Organizatorem memoriału jest Stowarzyszenie Miłośników Walasiewiczówny w Koszalinie oraz Kaszubskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej w Żukowie. Partnerami i współorganizatorami wydarzenia są: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Polski Komitet Olimpijski w Warszawie, Polski Związek Lekkiej Atletyki w Warszawie, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starosta Powiatu Brodnickiego, Burmistrz Miasta i Gminy Górzno, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Brodnica i Nadleśnictwo Skrwilno.

 

Autor: Tomasz Górny GLPK

 

Plakat Memoriału Stanisławy WalasiewiczównyPlakat wystawy fotograficznej