Środowisko

Afisz - Happening w Tucholskim Parku Krajobrazowym.

Happening w Tucholskim Parku Krajobrazowym.

18 maja w godz. 10.00-15.00 zapraszamy na dziedziniec Tucholskiego Parku Krajobrazowego z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki, który w kalendarzu przypada 15 maja i Światowego Dnia Pszczół, przypadający 20 maja. To dwa ważne w miesiącu maju Święta Przyrody.

 

Ich celem jest przypomnienie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej, promowanie walorów przyrodniczych, uświadomienie roli natury w naszym życiu. Niezapominajka to roślina z symbolicznym przesłaniem – zachowaniu od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.  Lubiana i sentymentalna niezapominajka to także symbol miłości i dobrych życzeń,  święto niesie też ze sobą przesłanie „ Nie zapomnij o mnie”.

Dzień Pszczół to także święto samotnie żyjących pszczół w przyrodzie, umownie nazwanych dzikimi pszczołami, do których nie należy pszczoła miodna. W Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich pszczół, tzw. samotnic. Trzmiele to też pszczoły. W Polsce żyje 29 gatunków  trzmieli, wszystkie podlegają prawnej ochronie. Pszczoły samotne i trzmiele to lepsi zapylacze niż pszczoła miodna – dzięki, którym mamy owoce i warzywa.

W programie przygotowaliśmy:

  • Poznaj biologię i ciekawostki o niezapominajce – stoisko edukacyjne
  • Dzikie z natury – stoisko edukacyjne o dzikich pszczołach
  • Załóż ogród dla owadów zapylających
  • Co to jest bioróżnorodność? – prezentacja multimedialna

Dla uczestników przygotowaliśmy nasiona roślin miododajnych w tym niezapominajki, jabłka – produkt, który powstał dzięki owadom zapylającym oraz quizy z upominkami.

Do organizacji włączyły się placówki szkolne, które przygotują stoiska tematyczne:

  • Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi

– Niezapomniany ogród – wystawa

– Zrób sobie zdjęcie niezapominajkowe – akcja

– Gry i zabawy dla dzieci

 

  • Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi

– Plecenie wianków

– Carving – sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach

– Origami i  malowanie twarzy

– Niezapominajkowy poczęstunek

 

O godz. 12.00 odbędzie się posumowanie i wręczenie nagród w konkursie pt. „Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie”, do którego przystąpiły dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, i przygotowały 83 hotele konkursowe dla owadów. W niebiesko-żółtych przebraniach wybierają się do nas dzieci przedszkolne i uczniowie szkół.

Tekst Dorota Borzyszkowska