Środowisko

Najmłodsi uczestnicy fot. Archiwum KPK
Najmłodsi uczestnicy fot. Archiwum KPK

Grzybobranie w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

W piątkowe słoneczne przedpołudnie, 14 października 2022 r., odbyło się Grzybobranie – akcja zorganizowana wspólnie przez Nadleśnictwo Lutówko, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sępólnie Kraj. i Krajeński Park Krajobrazowy. W akcji wzięli udział zarówno dorośli jak i dzieci. Obecni byli także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.

 

Data zobowiązuje – 14 października to Dzień Edukacji Narodowej. W programie nie mogło więc zabraknąć części edukacyjnej w postaci krótkiej prelekcji grzyboznawcy, która odbyła się w siedzibie Nadleśnictwa Lutówko. O zasadach bezpiecznego grzybobrania i niebezpieczeństwie pomyłek opowiedziała Pani Gabriela Krause – grzyboznawca z PSSE w Sępólnie Krajeńskim. Następnie uczestnicy wybrali się do lasu na grzyby. Podsumowanie akcji odbyło się nad jeziorem Juchacz. Na grzybiarzy czekał tam ciepły i smaczny poczęstunek. Finalnie zważono zbiory uczestników, wyłoniono Króla Grzybobrania oraz wręczono nagrody i upominki. III miejsce zajęła Pani Marzena Hippler. Na drugim miejscu uplasował się Pan Stanisław Gustyn. Tytuł Króla – a właściwie Królowej Grzybobrania – zdobyła Pani Kamila Jabłońska. Zwyciężczyni otrzymała puchar Króla Grzybobrania, który przekazała najmłodszej grzybiarce – czteroletniej Izabeli Łącznej.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i pozostałym uczestnikom. Żywimy nadzieję, że za rok znowu spotkamy się w podobnych okolicznościach i wspólne grzybobranie stanie się akcją cykliczną.

 

Krajeński Park Krajobrazowy

 

Najmłodsi uczestnicy fot. Archiwum KPKPrelekcja grzyboznawcy z PSSE w Sępólnie Krajeńskim fot. Archiwum KPK Prelekcja w Nadleśnictwie Lutówko Fot. Archiwum KPKUczestnicy grzybobrania wraz z organizatorami fot. Archiwum KPK Wręczenie II nagrody Fot. Archiwum KPK Wręczenie pucharu Króla Grzybobrania fot. Archiwum KPK Zdobywczyni III miejsca Fot. Archiwum KPK