Środowisko

Reprezentacja województwa wraz z organizatorami konkursu, fot. Archiwum KPK
Reprezentacja województwa wraz z organizatorami konkursu, fot. Archiwum KPK

Finał ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki krajobrazowe Polski

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski to kilkuetapowy konkurs, który ma na celu pogłębianie wiedzy o parkach krajobrazowych, a także wiadomości z zakresu ekologii, ochrony środowiska i przyrody.

 

Uczestnicy zmagają się z tymi dziedzinami począwszy od etapu szkolnego, poprzez gminny, parkowy i wojewódzki, kończąc na ogólnopolskim. Tegoroczna XXII edycja konkursu minęła pod hasłem „Ptaki parków krajobrazowych”. Tym razem finał odbył się w Janowie Lubelskim, gdyż koordynatorem ogólnopolskim konkursu był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. W programie finału znalazło się sporo atrakcji. W trakcie czterodniowego pobytu młodzież zwiedziła m.in. rezerwat przyrody Imielty Ług oraz wybrała się do parku rekreacji Zoom natury w Janowie Lubelskim. Popołudnia i wieczory mijały na zabawach integracyjnych i ogniskach. Sam konkurs odbył się 31 maja 2023 r. Drużyny z 16 województw rywalizowały w teście wiedzy, sprawdzianie z rozpoznawania gatunków ptaków oraz w grze terenowej. Zwycięzcami konkursu zostali reprezentanci Województwa Małopolskiego – Tenczyński Park Krajobrazowy. Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno: Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich (Województwo Warmińsko-Mazurskie) oraz Jaśliski Park Krajobrazowy (Województwo Podkarpackie). Województwo Kujawsko-Pomorskie reprezentowała trzyosobowa drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego – ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim: Oliwia Frąckowiak, Eliza Rembelska i Filip Bukolt. Zarówno drużynie, jak i Pani Paulinie Włoch, która przygotowała uczniów do niełatwych zmagań konkursowych, należą się gratulacje i podziękowania. Warto wspomnieć, iż w poprzednich dwóch edycjach konkursu w finale ogólnopolskim Województwo także reprezentowała drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, dwukrotnie zdobywając trzecie miejsce.

 

Test: Agnieszka Szliep KPK

 

Reprezentacja województwa wraz z organizatorami konkursu, fot. Archiwum KPKReprezentacja Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Krajeński Park Krajobrazowy, fot. Archiwum KPKDrużyna wraz z Dyrektorem Krajeńskiego PK, fot. Archiwum KPK