Środowisko

Odprawa w m. Biała fot. Bartłomiej Szamocki
Odprawa w m. Biała fot. Bartłomiej Szamocki

ESKAPADA. Poznaj swój region z Przewodnikiem 2023 już za nami

Wydarzenie odbyło się już po raz dziewiąty i z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Impreza jest spotkaniem miłośników historii regionu, poszukiwaczy różnorodnych aktywności i zwykłych ciekawskich, szukających w swojej okolicy czegoś nowego.

 

Imprezę zorganizował samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, a jej gospodarzem było ponad sześćdziesiąt organizacji.

 

W ramach ESKAPADY Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował wycieczkę krajoznawczą pn. Wilczym tropem w dolinie Zwierzynki – czy wilki wyją do księżyca?

Wycieczka rozpoczęła się przy świetlicy wiejskiej w miejscowości Biała. Po powitaniu uczestników i krótkiej odprawie wyruszyliśmy fragmentem zielonego szlaku rowerowego Greenway – Naszyjnik Północy do jeziora Rytki. Dalej drogą leśną do Białego Mostu na rzece Zwierzynce. Następnie korytem Suchego Kanału Brdy do doliny rzeki Zwierzynki i dalej powrót do miejscowości Biała. Łącznie pokonaliśmy 10 km.

 

W trakcie wycieczki przedstawiliśmy uczestnikom działania dot. monitoringu wilka szarego na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego oraz współpracy z naukowcami zajmującymi się tym gatunkiem. Udało nam się zaobserwować w terenie tropy oraz ślady wilków. Omówiliśmy ich biologię i ekologię oraz opowiedzieliśmy ciekawostki z naszego monitoringu prowadzonego od stycznia 2022 r.

 

Niespodziewane spotkanie rolnika wykonującego pracę na swojej łące uatrakcyjniło naszą wycieczkę. Zapytaliśmy go spontanicznie, czy widział tu wilki. Odpowiedział, że w zeszłym roku jesienią, dokładnie w miejscu, w którym byliśmy, zaobserwował 7 osobników, co potwierdziło wyniki z naszego ubiegłorocznego monitoringu.

 

To spotkanie okazało się żywą lekcją przyrody naszej wycieczki.

 

Po powrocie na najmłodszych czekały wilcze zabawy, a na koniec wszyscy spotkaliśmy się przy ognisku.

 

Ponad 30-osobowa grupa włączyła się w świętowanie Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia.

Za gościnność dziękujemy Pani Magdalenie Urbańskiej Sołtys sołectwa Klocek.

Tekst Rafał Borzyszkowski

 

Odprawa w m. Biała fot. Bartłomiej SzamockiUczestnicy wycieczki fot. Dorota BorzyszkowskaCzęść zespołu Tucholskiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Rytki fot. Barbara GrzesiakTo był piękny, słoneczny dzień fot. Bartłomiej SzamockiW drodze fot. Bartłomiej SzamockiW poszukiwaniu wilczych tropów fot. Bartłomiej SzamockiWilczym tropem w dolinie Zwierzynki fot. Bartłomiej SzamockiUczestnicy Eskapady fot. Bartłomiej SzamockiRodzinnie na Eskapadzie fot. Bartłomiej SzamockiW drodze do Białego Mostu fot. Bartłomiej SzamockiBiały Most i rzeka Zwierzynka fot. Bartłomiej SzamockiEskapada nad Zwierzynką fot. Dorota BorzyszkowskaWilcza wyprawa fot. Dorota BorzyszkowskaUczestnicy Eskapady w Suchym Kanale Brdy fot. Barbara GrzesiakPrzeprawa przez ciek fot. Dorota BorzyszkowskaOdpoczynek fot. Dorota BorzyszkowskaPrzerwa na drugie śniadanie fot. Dorota BorzyszkowskaWilcza łąka fot. Rafał BorzyszkowskiOstatni odcinek wycieczki fot. Rafał BorzyszkowskiTo był dobry Dzień Ziemi fot. Rafał BorzyszkowskiWilcze zabawy fot. Bartłomiej SzamockiWilcza edukacja fot. Rafał BorzyszkowskiWilcze tropy fot. Dorota BorzyszkowskaNa koniec ognisko fot. Dorota Borzyszkowska