Sprawy społeczne

Grafika tematyczna

Zjednoczeni w tradycji od pokoleń

Grudzień to czas wypełniony magią oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Każdemu z nas kojarzy się z czymś innym – z zapachem pomarańczy i cynamonu, kolorowymi bombkami i światełkami na choince, smakiem makowca. To kolory, smaki, zapachy, które zbieramy i pamiętamy przez całe życie. To także czas, kiedy jesteśmy zabiegani, zajęci świątecznymi porządkami i zakupami.

 

To, co w dorosłym życiu pozostaje nam jako wspomnienia najlepszych Świąt Bożego Narodzenia zawdzięczamy przede wszystkim bliskim. Nie tak istotne są prezenty, czy suto zastawiony stół, a tradycje charakterystyczne dla naszej rodziny.

 

Boże Narodzenie to święto religijne ale kojarzymy je także ze świętem rodzinnym, w końcu to jeden z nielicznych momentów w roku, kiedy możemy się spotkać z całą rodziną.

 

Warto włączyć dzieci w przygotowania do świąt, takie jak robienie porządków, wykonywanie dekoracji świątecznych czy przygotowanie posiłków.

 

Kiedy rodzina zbierze się w domu zacznijmy wspólne dekorowanie. Począwszy od pięknego świątecznego wianka na drzwiach, poprzez stroiki świąteczne, lampki w oknach, a skończywszy na bożonarodzeniowym drzewku. Będzie to dla wszystkich wspaniała zabawa, która z roku na rok zmieni się w rodzinną tradycję.

 

Aby umilić sobie nie tylko święta, ale również czas świątecznych przygotowań stwórzmy listę kolęd i świątecznych piosenek. Mogą Nam towarzyszyć podczas pieczenia pierniczków i dekorowania choinki, a także przy bożonarodzeniowym stole w gronie najbliższej rodziny.

 

Dziadkowie są pomostem łączącym czasy obecne z przeszłością. Otwierają przed dziećmi świat, jakiego już nie ma, ale dzięki swoim opowieściom pozostaje on nadal żywy w wyobraźni młodego pokolenia. Namówmy ich aby opowiedzieli dzieciom nie tylko o zwyczajach z dawnych lat, ale także o zapachach, smakach, strojach, prezentach i zabawach, jakie towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia, kiedy byli jeszcze dziećmi.

 

Aby zaszczepić w dzieciach ducha świąt, wystarczy co roku powtarzać pewne rytuały, z którymi święta będą im się kojarzyły najbardziej.

 

Święta to nie tylko czas spotkań, to również okres, w którym mamy jedyną niepowtarzalną okazję, by być bliżej z rodziną. By pokazać jej, że są dziedziny życia, w których mniej liczy się przebojowość i podążanie za trendami, a bardziej posiadanie niezwykłych rodzinnych tradycji.

Dajmy szansę naszym potomkom rozkochać się w owych tradycjach. To również element naszej spuścizny.

Opracowanie:

Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy
w Departamencie Spraw Społecznych
grudzień 2021 rok