O wsparciu dla rodziny
W czwartek (15 listopada 2018 r.) w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu odbyła się konferencja „Rodzina 2018. Wyznania dla integralności i sposoby interwencji”. Spotkanie zorganizował Departament Spraw Społecznych, Wdrażania EFS i Zdrowia we współpracy z Fundacją Pracownia Dialogu w Toruniu. Spotkanie otworzyła Pani Dyrektor departamentu Małgorzata Wiśniewska, natomiast całość wydarzenia prowadzona była przez Pana Janusza Kaźmierczaka (Fundacja Pracownia Dialogu). Wydarzenie było jednym z działań realizowanego od 2014 roku „Kujawsko-Pomorskiego Programu Wspierania Rodziny na lata 2014 – 2022”.
Celem realizacji ww. przedsięwzięcia było stworzenie przestrzeni do refleksji merytorycznej na temat współczesnych wyzwań stających przed rodzinami z województwa kujawsko-pomorskiego oraz umożliwienie uczestniczkom i uczestnikom warsztatowego rozwoju kompetencji, poznania sposobów interwencji, a także wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w regionie. W spotkaniu uczestniczyły osoby pracujące z rodziną, zarówno nauczyciele i pedagodzy, jak i pracownicy organizacji pozarządowych, a także pracownicy sektora pomocy i integracji społecznej.
Konferencja składała się z części wykładowej, w której swoje prelekcje dotyczące kondycji współczesnej rodziny wygłosiły dr Katarzyna Suwada z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i dr Joanna Lessing-Pernak z Domu Uważności w Bydgoszczy oraz z części warsztatowej – program konferencji.
Prezentacje poszczególnych prelegentów:
- „Współczesna rodzina i zmiany ról rodzicielskich” – dr Katarzyna Suwada
- „Cyber zagrożenia dla młodzieży i problemy suicydologiczne” – dr n. hum. Joanna Lessing-Pernak
- „Pięć kroków ku dobrej relacji – czy da się wychować bez karania?” – Pani Małgorzata Musiał
- „Grupy wsparcia i grupy samopomocowe” – Pani Monika Kaźmierczak
- „Konflikt w rodzinie – jak rozwiązać?” – Pan Janusz Kaźmierczak
- „Dzieci w konflikcie rodziców” – Pan Piotr Iwanicki
- „Nastolatek w rodzinie – jak rozmawiać o wychowawczych wyzwaniach?” – Pani Beata Słowikowska