O uzależnieniach behawioralnych
Zgodnie z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej oraz działalności szkoleniowej w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym od 1 stycznia 2022 r. stało się nowym zadaniem, do którego zobowiązane zostały samorządy gmin.
Wychodząc naprzeciw temu zadaniu w dniu 28 czerwca 2022 r. w toruńskim Centrum Dialogu odbyło się szkolenie pn. „Przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym” zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. W szkoleniu uczestniczyły 62 osoby (z 36 gmin) odpowiedzialne za realizację gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.
Podczas spotkania o tym, czym są uzależnienia behawioralne, jakie działania profilaktyczne podejmować i do jakich adresatów je kierować opowiedziała pani dr Magdalena Rowicka.
Nowe zadania dla gmin, wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zasady realizacji gminnych programów profilaktyki i rozwiazywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, a także źródła ich finansowania omówiła pani Dorota Jaszczak- Kuźmińska.
Na zakończenie szkolenia pan Marcin Sochocki dokonał prezentacji programów profilaktycznych: „Wspólne kroki w Cyberświecie” oraz „Loguj się z głową” przygotowanych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Dzięki kwestiom poruszanym podczas spotkania uczestnicy zostali wyposażeni w wiedzę, która ułatwi im realizację nowych obowiązków ustawowych związanych z przeciwdziałaniem uzależnieniom behawioralnym.
Program szkolenia oraz zawartość merytoryczna wystąpień spotkały się z pozytywnym odbiorem ze strony uczestników, co znalazło odzwierciedlenie w ankietach ewaluacyjnych.
Opracowanie:
Biuro Wsparcia Rodziny, Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia
czerwiec 2022 rok