Sprawy społeczne

Czas na interwencje

CZAS NA INTERWENCJĘ – cykl audycji telewizyjnych

Departament Spraw Społecznych, Wdrażania EFS i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przystąpił do realizacji cyklu audycji telewizyjnych pt.: „Czas na interwencję”. Program  – składający się z 6 odcinków – porusza problemy społeczne, obok których nie można przejść obojętnie jak: niepełnosprawność, przeciwdziałanie przemocy czy wsparcie rodzin w zależności od nasilenia problemów opiekuńczo-wychowawczych.

 

Pierwszy odcinek, którego emisja odbyła się 20 marca br. poświęcony był tematyce „Rodzicielstwu bez barier”. Celem było przełamanie panujących stereotypów dotyczących postrzegania rodziców niepełnosprawnych oraz pokazanie że niepełnosprawność nie przeszkadza w byciu wspaniałym rodzicem. Goście w studio próbowali odpowiedzieć na pytania: Czy niepełnosprawność wyklucza rodzicielstwo? Czy osoby z niepełnosprawnością mają prawo być rodzicami? Niewątpliwie odcinek inaugurujący cały cykl, spotkał się z pozytywnym odzewem społecznym: zwrócił on uwagę na kwestie dostępności placówek medycznych czy edukacyjnych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

 

Drugi odcinek  poświęcony był seniorom: podjęto próbę zdiagnozowania problemów współczesnych seniorów i odpowiedzi na pytania związane z poprawą jakości życia ludzi dojrzałych, poruszono zagadnienia inwestowania społecznej uwagi w budowanie więzów i relacji międzypokoleniowych, ukazano jak pożyteczne mogą być spotkania ludzi młodych z seniorami i seniorów z młodszym pokoleniem.

 

Dotychczasowe odcinki i reportaże: https://bydgoszcz.tvp.pl/29573497/20032017

 

Na emisję kolejnych odcinków zapraszamy:

15 maja – Rodzina w kontekście mediów;

29 maja – Wczesne wspomaganie dziecka z niepełnosprawnością;

12 czerwca – Zagrożenia rodziny przez przemoc i możliwości jej zapobiegania

26 czerwca – Aktywność zawodowa drogą do niezależności – Czy rynek pracy jest otwarty dla osób niepełnosprawnych

 

Godzina rozpoczęcia emisji poszczególnych odcinków na antenie pasma regionalnego TVP Bydgoszcz zawsze o 17:35.

 

Opracowanie:

Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy

w Departamencie Spraw Społecznych, Wdrażania EFS i Zdrowia

maj 2017r.