Rolnictwo

Wizyta w gospodarstwie ekologicznym, fot. Arkadiusz Jąkalski
Wizyta w gospodarstwie ekologicznym, fot. Arkadiusz Jąkalski

Wkrótce wyniki VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”

W poniedziałek (15 maja br.) poznamy długo wyczekiwane wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepszą inicjatywę z funduszu sołeckiego. Do konkursu krajowego zgłaszano przedsięwzięcia zrealizowane przez wspólnoty mieszkańców wsi. Organizatorem konkursu jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Koninie. Celem konkursu, organizowanego od sześciu lat, jest promocja inicjatyw, które służą wzmocnieniu wspólnot sołeckich oraz korzystnie wpływają na warunki życia na wsi.

 

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego postanowił włączyć się w promocję idei funduszu sołeckiego i przyłączając się do inicjatywy ogólnopolskiej zorganizował edycję wojewódzką konkursu pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”.

 

Sołectwo Sadłóg w gminie Topólka (powiat radziejowski) z projektem: Warsztaty z ekologią w tle reprezentuje nas w etapie ogólnopolskim.  

 

Dzięki środkom z funduszu sołeckiego w sołectwie Sadłóg zorganizowano dla dzieci  i młodzieży ekologiczne zajęcia wakacyjne w świetlicy wiejskiej podnoszące świadomość o otaczającym świecie i kształtujące postawy proekologiczne. Projekt idealnie wpisywał się w oczekiwania mieszkańców. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak długo żyją pszczoły i jak powstaje miód, poznały tajniki jazdy konnej, przećwiczyły prawidłowy sposób zachowania gdy zaatakuje nas pies, nauczyły się prawidłowo segregować śmieci i przygotowały domek dla jeży.

 

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród dla nominowanych laureatów VI edycji konkursu, odbędzie się podczas ogólnopolskiej konferencji, 15 maja 2023 r. w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w Opolu.

 

Z niecierpliwością czekamy na wyniki!