Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

edukacja

KPCEN w Bydgoszczy proponuje nauczycielom ciekawe materiały i narzędzia do pracy zdalnej

Logo KPCEN w Bydgoszczy

W związku z pracą zdalną nauczycieli pracownicy KPCEN w Bydgoszczy proponują na stronie internetowej www.cen.bydgoszcz.pl różnorodne metody i techniki kształcenia na odległość.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła – pytania i refleksje

Sławomir Żebrowski, dyrektor KPCEN w Toruniu, fot. KPCEN Toruń

Od początku działania Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły pojawia się zainteresowanie tym projektem, za które serdecznie dziękujemy. Zebraliśmy wiele zapytań i podziękowań związanych z tą  inicjatywą.  Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz refleksje, których udziela Sławomir Żebrowski, koordynator projektu  Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły, a na co dzień dyrektor KPCEN w Toruniu.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła w Wielkim Tygodniu

Wielkopostne rekolekcje z księdzem Dawidem Wasilewskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl

Nasza e-Szkoła ma już ponad milion wyświetleń na kanałach YouTube i Facebook. Dziękujemy za trzy tygodnie wspólnej nauki. w poniedziałek i wtorek zaprosiliśmy do udziału w rekolekcjach, zajęciach wychowania fizycznego i zabaw z nauką. W okresie przedświątecznym wszystkich uczniów zachęcamy także do powtórki materiału i oglądania lekcji zarchiwizowanych. Z nowym planem lekcji powrócimy po przerwie świątecznej 15 kwietnia. 

Czytaj więcej

Informacja dla nauczycieli przygotowujących uczniów do Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Projektów Edukacyjnych, X edycja

Kujawsko-Pomorski Festiwal Projektów Edukacyjnych - baner

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, KPCEN w Toruniu jako główny organizator Festiwalu informuje, że termin składania projektów zostaje przesunięty o miesiącod momentu rozpoczęcia zajęć stacjonarnych w szkołach.

Czytaj więcej

Profesor Buszewski członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki

Profesor Bogusław Buszewski, fot. Andrzej Romański

Związany z marszałkowską administracją naszego województwa wybitny polski chemik profesor Bogusław Buszewski, jako pierwszy w historii naukowiec Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, został członkiem zwyczajnym Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki.

Czytaj więcej

Nauczycielu, spróbuj sam, zainspiruj się i pokaż uczniowi! KPCEN Toruń poleca materiały, aplikacje, platformy do nauki online

Fot. Pixabay

Wychodząc naprzeciw codzienności nauczycieli i uczniów w sytuacji epidemicznej, KPCEN w Toruniu przygotowało propozycję materiałów przydatnych do nauki online. Nauczycielu – możesz pokazać je uczniowi, możesz wykorzystać w swojej pracy zdalnej. To źródła, do których można sięgnąć teraz – i wrócić do nich w każdej chwili, za tydzień, miesiąc, za rok. Pomoce dla nauczyciela i ucznia w pigułce – będziemy je aktualizować.

Czytaj więcej

392 konsultacje zdalne w KPCEN w Bydgoszczy

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Z satysfakcją informujemy, że od 19 do 30 marca tj. przez 8 dni nauczyciele Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy udzielili 392 konsultacji zdalnych, w tym 119  wideokonsultacji, 131 konsultacji mailowych, 142 telefonicznych.

Czytaj więcej

Próbna matura z matematyki z KPCEN 2020

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Włocławku 5 i 6 marca 2020 roku po raz kolejny zaprosiło nauczycieli matematyki szkół ponadpodstawowych do udziału w próbnej maturze. Celem przedsięwzięcia było umożliwienie zweryfikowania wiedzy i umiejętności uczniów na dwa miesiące  przed obowiązkowym egzaminem. Narzędzia  diagnostyczne zostały opracowane przez nauczycieli matematyki województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj więcej

Wojewódzki Konkurs im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” (rok szkolny 2019/2020) – zmiana terminu składania prac

Ze względu na epidemię koronawirusa  i zawieszenie zajęć w szkołach oraz idące za tym trudności w przygotowaniu i dostarczeniu prac konkursowych, termin ich nadsyłania został wydłużony do 30 czerwca 2020 r.

Czytaj więcej

Wsparcie i doskonalenie nauczycieli. KPCEN Toruń działa online

fot. pixabay

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, mimo że odwołało wszystkie szkolenia oraz konsultacje bezpośrednie, nadal wspiera i doskonali nauczycieli.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła – pierwszy w Polsce tydzień lekcji na żywo online

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła - pierwszy tydzień działania

W piątek zakończyliśmy pierwszy tydzień działalności Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły. Jest to projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powstały z inicjatywy marszałka województwa, Piotra Całbeckiego. Od 16 marca, jako pierwsza e-szkoła w Polsce, rozpoczęła transmisję lekcji online.

Czytaj więcej

URUCHAMIAMY E-KONSULTACJE W KPCEN W BYDGOSZCZY

Foto R. Preus

Uwaga!!!

Na czas epidemii uruchamiamy specjalne połączenia zdalne z nauczycielami konsultantami i doradcami metodycznymi przeznaczone dla dyrektorów oraz nauczycieli przedszkoli i wszystkich typów szkół.

Czytaj więcej

Z myślą o uczniach

Uczniowie mogą korzystać z platform edukacyjnych i zajęć w ramach e-szkoły, fot. Szymon Zdziebło/ tarantoga.pl

Wirtualne lekcje w Kujawsko-Pomorskiej e-Szkole, portale edukacyjne, komiksy, a dla najmłodszych nauka przez zabawę - to nasze propozycje dla uczniów pozostających w domach ze względu na zamknięcie placówek oświatowych.

Czytaj więcej

Zapraszamy na portal gry.kujawsko-pomorskie.pl

Fot. archiwum UMWKP

Wirtualna wycieczka po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych, podróż po regionie śladem Fryderyka Chopina, ciekawostki o zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także quizy, kolorowanki i układanki – nauka poprzez zabawę to nasza propozycja dla dzieci i młodzieży szkolnej pozostających w domach ze względu na epidemię. Gry edukacyjne udostępniamy na stronie internetowej gry.kujawsko-pomorskie.pl

Czytaj więcej

Uczymy historii online – portal edukacyjny poświęcony zbrodni pomorskiej

Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWK-P

Zbiory zadań, mapy, wykresy, galerie zdjęć i multimedia do nauki – z tych i wielu innych materiałów edukacyjnych na temat zbrodni pomorskiej mogą korzystać uczniowie i nauczyciele, którzy poszukując treści i tematów do nauki on-line, odwiedzą przygotowany z myślą o nich portal historyczno-edukacyjny „Zbrodnia pomorska 1939”.

Czytaj więcej

Działaj z nami w Kujawsko-Pomorskiej e-Szkole!

Fot. Pixabay

KPCEN w Toruniu poszukuje nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych z przedmiotów ogólnych, którzy chcieliby poprowadzić lekcje transmitowane online w ramach Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły, projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła - KPCEN w Bydgoszczy proponuje

KPCEN w Bydgoszczy

Szanowni Państwo, w związku z planowanym uruchomieniem Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły zachęcamy nauczycieli województwa kujawsko-pomorskiego, którzy chcieliby poprowadzić e-lekcje dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do telefonicznego lub mailowego zgłaszania się do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Trwa trzeci tydzień zajęć dla uczniów w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zaczęliśmy od lekcji matematyki dla ósmoklasistów i języka polskiego dla klasy I szkoły średniej. Uruchomiliśmy także wsparcie psychologiczne dla uczniów. Zajęcia nadajemy równocześnie w dwóch studiach w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Zapraszamy do udziału.

Czytaj więcej

Gala podsumowująca etap rejonowy konkursu z serii Regionalnych Olimpiad Wiedzy o Wielkich Polakach

Fot. KPCEN we Włocławku

10 marca 2020 roku w Kujawsko - Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku odbyła się gala podsumowująca etap rejonowy VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach. Zebranych gości powitała Grażyna Troszyńska, dyrektor KPCEN we Włocławku.

Czytaj więcej

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie – etap wojewódzki

Uczestnicy etapu wojewódzkiego, fot. P. Szczupak

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy odbył się etap wojewódzki Olimpiady Wiedzy o Rodzinie (IV edycja), która w roku szkolnym 2019/2020  przebiegała pod hasłem W  RODZINIE  SIŁA.Organizatorem ogólnopolskiej  olimpiady jest Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (Kierunek kształcenia – Nauki o Rodzinie) w Olsztynie. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem olimpiady jest promowanie wartości małżeńskich i rodzinnych, kształtowanie postaw dobrego i refleksyjnego małżonka  oraz podnoszenie świadomości i wiedzy prawnej dotyczącej małżeństwa i rodziny.

Czytaj więcej

Porozumienie z Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

9 marca 2020 roku Robert Preus dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i  Ewa Krupa dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy podpisali porozumienie o współpracy. 

Czytaj więcej

Gala podsumowująca etap rejonowy VIII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach

Logo KPCEN w Bydgoszczy

W czwartek 5 marca 2020 roku o godzinie 11.00 odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 9 uroczysta gala podsumowująca etap rejonowy  VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego  o Wielkich Polakach. Temat tegorocznych zmagań to św. Jan Paweł II na tle historii Polski w XX i XXI wieku.

Czytaj więcej

Konkurs „Wielcy Polacy” na etapie rejonowym rozstrzygnięty

Wspólne zdjęcie laureatów, fot. KPCEN Toruń

Rozstrzygnęliśmy etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach (św. Jan Paweł II na tle historii w XX i XXI wieku)! W KPCEN w Toruniu 26 lutego 2020 r. wręczyliśmy nagrody uczniom, którzy okazali się najlepsi w rejonie toruńskim i grudziądzkim. Patronat honorowy nad konkursem sprawują m.in. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Podczas wręczenia nagród laureatom etapu rejonowego obecni byli wicekurator Maria Mazurkiewicz i Marcin Swaczyna z Urzędu Marszałkowskiego (Departament Promocji), będącego sponsorem nagrody etapu wojewódzkiego oraz ks. Józef Ślusarczyk, dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Zebranych gości i laureatów powitał Sławomir Żebrowski, dyrektor KPCEN w Toruniu.

Czytaj więcej

Tydzień Mózgu 9–18 marca 2020

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy we współpracy z KPCEN-ami w Toruniu, Włocławku i Bydgoszczy oraz miejskimi ośrodkami doskonalenia nauczycieli w Bydgoszczy, Grudziądzu i Toruniu włączają się w Tydzień Mózgu – coroczną akcję edukacyjną popularyzującą w Polsce wiedzę o mózgu, układzie nerwowym i ich funkcjonowaniu (w ramach międzynarodowego Brain Awarness Week).

Czytaj więcej

Uczenie się przez dociekanie – IBSE & IBL w praktyce.

Barbara Iwanowska, Małgorzata Trzeciak i dr Krzysztof Rochowicz

Relacja z konferencji KPCEN w Toruniu

Jak pracować metodami IBSE (Inquiry Based Science Education) i IBL (Inquiry Based Learning)? Chcąc pokazać nauczycielom przykłady takich działań, zorganizowaliśmy 20 lutego 2020 r. konferencję Uczenie się przez dociekanie, czyli o nowoczesnych metodach nauczania, która odbyła się w auli Centrum Dialogu w Toruniu i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli. Już w pierwszych dwóch dniach rekrutacji wszystkie miejsca zostały zajęte. Ostatecznie w wydarzeniu wzięło udział 110 nauczycieli z całego województwa.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone