Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu (zdjęcia)

Turniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj Kuras
Turniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj Kuras

Na zamku w Golubiu-Dobrzyniu odbył się w miniony weekend 43. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. W szranki stanęli wojowie z Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji, Kanady i Polski. Partnerem głównym wydarzenia był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

- Turniej jest jedną z marek turystycznych naszego województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Zmagania rozpoczęły się przemarszem orszaku rycerskiego na golubski rynek. W sobotę (6 lipca) odbyły się eliminacje turniejów: kuszniczego i łuczniczego oraz konnego. Na zgromadzonych gości czekało wiele atrakcji, m.in.: turniej młodych rycerzy, pokazy rycerzy pieszych oraz kaskaderskie, pokazy grup rekonstrukcyjnych (m.in. Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego). Finały wszystkich konkurencji oraz zakończenie turnieju odbyły się w niedzielę (niedziela 7 lipca).

 

Rywalizacjom towarzyszyły recitale nadwornego lutnisty królewny Anny Wazówny w salach zamkowych, występy zespołu muzyki dawnej Capella Antiqua Castelli Golubensis, inscenizacje, zabawy dla dzieci, obozowiska rycerskie oraz jarmark.

 

Urszula Makowska i Henryk Wiliński, osoby zasłużone dla organizacji turnieju otrzymały Medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Urszula Makowska jest członkiem Oddziału PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu od 1969 r. oraz prezesem Koła Założycieli i Miłośników Golubskiego Klubu Jeździeckiego. Jest współtwórczynią i współorganizatorką Wielkich Międzynarodowych Turniejów Rycerskich. Była wielokrotnie nagradzana za budowanie i upowszechnianie pozytywnego wizerunku Kujaw i Pomorza. Henryk Wiliński jest członkiem Oddziału PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu od 1969 r. oraz długoletnim prezesem Koła Terenowego nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu. Jest także współtwórcą i współorganizatorem Wielkich Międzynarodowych Turniejów Rycerskich, osobą zaangażowaną w tematykę związaną z poznawaniem kraju ojczystego.

   

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 lipca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 lipca 2019 r.

 

Turniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj KurasTurniej rycerski w Golubiu – Dobrzyniu, fot. Mikołaj Kuras

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone