Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Zapraszamy na festyn w Kłóbce

Ubiegłoroczny festyn folklorystyczny w Kłobce, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl
Ubiegłoroczny festyn folklorystyczny w Kłobce, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

W niedzielę (30 czerwca) odbył się pierwszy w sezonie letnim festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pod nazwą „Romantyczna Kłóbka z Marią Wodzińską i Chopinem w tle”. Organizatorem wydarzenia był Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce.

 

Impreza odbyła się w 200. rocznicę urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej oraz 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Z tej okazji Zespół Folklorystyczny „Marynia” wraz z przyjaciółmi z Kłóbki zaprezentował widowisko „Wokół szarej godziny”, oparte na korespondencji kompozytora do rodziny Wodzińskich oraz utworach dedykowanych Marii. Poza tym nie zabrakło ludowej muzyki, która wielokrotnie inspirowała Chopina. Po raz pierwszy w skansenie w Kłóbce wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki” w repertuarze „Sannicki folklor i Chopin” oraz w „Suicie sannickiej”, a o dobrą kujawską muzykę i taniec zadbał Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin.

 

Szczególne atrakcje czekały na dzieci — konkursy, gry i zabawy sprawnościowe na wiejskim podwórku prowadzone przez Ochotniczą Straż Pożarną z Krzewia oraz warsztaty wykonywania wachlarzyków z papieru.

 

Wszyscy uczestnicy imprezy  mogli wziąć udział w pokazach dawnych zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych m.in. kucia żelaza na gorąco, wyplatania koszy, toczenia naczyń na kole garncarskim, tłoczenia oleju, wyrobu masła. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągnęły  kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, naczyniami z gliny, zabawkami, biżuterią, ozdobami ze słomy, bibuły, masy solnej, torbami oraz ze swojskim jadłem (już od godziny 13). 

 

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce jest filią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, będącego instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 czerwca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 lipca 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone