Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Zielone szkoły w parkach krajobrazowych

Zajęcia w Krajeńskim Parku Krajobrazowym, fot. Filip Kowalkowski
Zajęcia w Krajeńskim Parku Krajobrazowym, fot. Filip Kowalkowski

Od 22 do 26 października grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Strzygach (powiat brodnicki) uczestniczy w zielonej szkole – bezpłatnym pięciodniowym pobycie w parku krajobrazowym, organizowanym przez Urząd Marszałkowski. Wyjazd jest nagrodą w konkursie „Ekologiczny edukator szkolny”.

 

- Wyjazdy do parków krajobrazowych organizujemy z myślą o edukacji ekologicznej młodzieży oraz promocji najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc w naszym regionie. Zapewniamy ciekawe zajęcia w plenerze i wiele atrakcji. Przekazana w ten sposób wiedza z całą pewnością zostanie w głowach na dłużej – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

 

„Zielone szkoły” to program pięciodniowych pobytów dzieci i młodzieży szkolnej (wraz z opiekunami) w parkach krajobrazowych naszego regionu. Cel to wypoczynek połączony z intensywną edukacją przyrodniczą. Programy pobytów opracowali „zieloni edukatorzy” we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami działającymi w branży turystycznej. Pobyty organizujemy na terenie wyspecjalizowanych ośrodków edukacji ekologicznej. Zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie, transport, pomoce dydaktyczne oraz zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, a także gry terenowe na terenach parków krajobrazowych.

 

Zaproszenie skierowaliśmy do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz gmin z sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie. Decydowała kolejność zgłoszeń. Udział w programie wzięło 12 szkół z regionu.

 

Lista szkół zakwalifikowanych do udziału w zielonych szkołach i terminy wyjazdów.

 

Wyjazd na zieloną szkolę był również nagrodą w marszałkowskim konkursie „Ekologiczny edukator szkolny”. Zwyciężczynią została Dominika Mackiewicz ze Szkoły Podstawowej w Strzygach (powiat brodnicki). Więcej. W nagrodę jej klasa uczestnicy od 22 do 26 października w zielonej szkole w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym pod opieką „zielonego edukatora” – Marty Roman. Bazą noclegową uczniów jest Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie.

 

Zielone szkoły w parkach krajobrazowych organizujemy w ramach projektu „Edukacja społeczności obszarów chronionych województwa kujawsko-pomorskiego. Lubię tu być … na zielonym!”. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Czytaj też: Uczniowie zwiedzają parki krajobrazowe

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 maja 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2018 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone