Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Ośrodek pomocowy bydgoskich albertynek pod dachem

Wizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Wizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz biskup ordynariusz bydgoski Jan Tyrawa wizytowali 6 marca postępującą w szybkim tempie budowę nowego obiektu w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek centrum pomocowym w Bydgoszczy. Budynek, który powstaje dzięki środkom naszego RPO i dotacji samorządu województwa, pomieści stołówkę i zaplecze kuchenne oraz pokoje interwencyjne dla ofiar przemocy domowej i ośrodek terapeutyczny dla osób, które spróbują wyjść z bezdomności lub uzależnienia. Obecnie jest już pod dachem, otwarcie w czerwcu.  

 

Bydgoskie albertynki prowadzą kuchnię dla ubogich od 27 lat. Dziennie wydają 150  posiłków, zaopatrują też podopiecznych w odzież i obuwie. Zakonnicom społeczniczkom zależy jednak, by pomoc świadczona wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym nie ograniczała się wyłącznie do tych podstawowych kwestii. Prowadzą grupę wsparcia, w zajęciach której uczestniczy trzydziestka ubogich i bezdomnych. Odbywają się tu dyskusje i rozmowy, projekcje filmów, a latem wycieczki, piesze pielgrzymki i wspólne grillowanie w ogrodzie. Jedną z form pomocy jest wolontariat łączący personalne potrzeby placówki z indywidualną terapią osób wykluczonych. Ośrodek ma też małą wypożyczalnię książek. 

 

- To bardzo potrzebna działalność, prowadzona z sercem i dobrymi pomysłami, oparta o gruntowną wiedzę i znajomości potrzeb w tej dziedzinie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, któremu podczas wizyty na budowie towarzyszyli także m. in. pełnomocnik zarządu województwa Grzegorz Borek i dyrektor Departamentu Spaw Społecznych w Urzędzie Marszałkowskim Krystyna Żejmo-Wysocka.

 

Nowy budynek pomieści salę, która w zależności od potrzeb będzie stołówką lub miejscem prowadzenia warsztatów terapii manualnej, funkcjonalnie wyposażoną kuchnię, mieszkania interwencyjne (cztery pokoje z dostępem do łazienki i toalety) i pokoje do spotkań z prawnikiem lub porad lekarskich. Kosztować będzie ponad 4 miliony złotych, na co złożą się środki RPO i dotacja z budżetu województwa. Zakończenie inwestycji, która jest już bardzo zaawansowana – obecnie trwają prace wykończeniowe – w połowie tego roku.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 marca 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 7 marca 2018 r.

 

Prace na budowie ośrodka postępują bardzo szybko, fot. UMWKPPrace na budowie ośrodka postępują bardzo szybko, fot. UMWKPPrace na budowie ośrodka postępują bardzo szybko, fot. UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytował budowę ośrodka w styczniu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytował budowę ośrodka w styczniu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWizyta na budowie centrum pomocowego bydgoskich albertynek, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.