Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

  • Start
  • Informacje prasowe

Informacje prasowe

Ważna debata na temat wody

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w piątek (20 listopada) w debacie na temat gospodarowania zasobami wodnymi w kontekście europejskiej strategii adaptacji do zmian klimatycznych i Europejskiego Zielonego Ładu. W spotkaniu, które odbywało się online, uczestniczyli też członkowie Parlamentu Europejskiego, Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, niemieckiej prezydencji Unii Europejskiej oraz sieci europejskich organizacji ekologicznych.

Czytaj więcej

Będzie marszałkowskie wsparcie dla gastronomii

Samorząd województwa pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą na wsparcie restauracji, kawiarni i klubów, które znalazły się w dramatycznej sytuacji w wyniku lockdownu w pierwszej połowie roku i obecnych obostrzeń przeciwepidemicznych. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział, że w ciągu tygodnia uruchomiony zostanie mechanizm, który pozwoli na przywrócenie zlikwidowanych miejsc pracy i utrzymanie tych, które są zagrożone.

Czytaj więcej

Pamiętamy o najstarszych mieszkańcach regionu

Pani Elżbieta Rogala jest podopieczną Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Od dwóch lat honorujemy stuletnich i starszych mieszkańców województwa marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Dotąd wyróżniliśmy ponad stu czterdziestu seniorów. Nie zapominamy o uhonorowanych i utrzymujemy z nimi stały kontakt. Mimo pandemii zapraszamy bliskich osób, które nie otrzymały jeszcze medalu, by zgłosiły się do nas. Ze względu na obecna sytuację nie odwiedzamy seniorów osobiście, medale przekazujemy za pośrednictwem ich rodzin i opiekunów. Do uroczystych wizyt powrócimy, jak tylko będzie to możliwe.

Czytaj więcej

Marszałek Piotr Całbecki przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba

Zebranie online Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Raport z aktywności federacji w 2019 roku, przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu, propozycje działań w roku jubileuszowym i wybór przewodniczącego na nową kadencję – to punkty poniedziałkowego (16 listopada) dorocznego zebrania Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba z Compostelli. W związku z obecną sytuacją epidemiczną konferencja odbyła się on-line.

Czytaj więcej

Żegnamy Franciszka Złotnikiewicza

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Franciszka Złotnikiewicza, członka zarządu województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2008-2010, długoletniego dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, wicewojewodę włocławskiego w latach 1996-1997.

Czytaj więcej

Osocze ozdrowieńców może uratować życie

Blisko 14 tysięcy ozdrowieńców – to liczba osób w Kujawsko-Pomorskiem, które według danych Ministerstwa Zdrowia przebyły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały. Ich osocze może uratować życie kolejnych chorych. W naszym województwie można je oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy. W przyszłym tygodniu osocze odda wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Czytaj więcej

Telefon zaufania dla dotkniętych przemocą

Fot. Mikołaj Kuras

Wczoraj (19 listopada) obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Przypominamy, że od lat prowadzimy Kujawsko-Pomorską Niebieską Linię, która działa mimo epidemii. Bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną można uzyskać dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 800 154 030 lub korzystając z poczty elektronicznej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) – codziennie (również w dni wolne od pracy) w godzinach 17-21. 

Czytaj więcej

Mikrogranty na pomoc gospodarce

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Ponad 10 milionów złotych wynosi pula w otwartym wczoraj (17 listopada), powtarzanym naborze wniosków o udzielane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego (TARR) mikrogranty inwestycyjne dedykowane małym i średnim firmom. Tym razem o wsparcie mogą się ubiegać przedsiębiorcy z miast na prawach powiatu i powiatów ziemskich najbardziej aktywnych w poprzednich naborach. Covid-19. Specjalny portal informacyjny województwa.

Czytaj więcej

Raciniewo: samorząd województwa dopilnuje, by nie doszło do skażenia

Dogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Samorząd województwa pomoże w usunięciu pozostałości po pożarze nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w powiecie chełmińskim, by nie dopuścić do chemicznego skażenia gleby i wód gruntowych w tym rejonie. Marszałek Piotr Całbecki, który był w niedzielę (15 listopada) na miejscu akcji ratowniczej, uzgodnił wstępnie zasady wsparcia z wójtem gminy Unisław. Zadeklarował też dotacje dla straży pożarnej na odbudowę części zasobów wyposażenia zużytych podczas walki z żywiołem.

Czytaj więcej

Wspólnie dla budowy ronda i obwodnicy Golubia-Dobrzynia

Uroczystość podpisania listów intencyjnych w sprawie współpracy przy budowie ronda i obwodnicy Golubia-Dobrzynia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Rozpoczynamy działania, dzięki którym mieszkańcy Golubia-Dobrzynia zyskają obwodnicę umożliwiającą wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum. W mieście o bogatej historii, w którym w styczniu odbyły się wojewódzkie obchody setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy, powstanie także rondo, które ułatwi ruch i poprawi bezpieczeństwo w ścisłym centrum miasta. Pracują nad tym aż cztery samorządy: województwo kujawsko-pomorskie, powiat golubsko-dobrzyński, miasto Golub-Dobrzyń i gmina Golub-Dobrzyń. Ich przedstawiciele złożyli w poniedziałek (16 listopada) podpisy pod listami intencyjnymi w sprawie realizacji inwestycji. W uroczystości uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone