Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

  • Start
  • Informacje prasowe

Informacje prasowe

Dziś oddajemy krew

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew, niezbędną do ratowania życia. Zapotrzebowanie na ten cenny lek wzrasta szczególnie w obliczu epidemii. Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, czekać będzie w dziś (17 września) przed Urzędem Marszałkowskim na placu Teatralnym w Toruniu.

Czytaj więcej

Koncert Marszałkowski w ramach festiwalu Probaltica

Ubiegłoroczna edycja festiwalu Probaltica fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl  dla UMWKP

Dzieła Emila Młynarskiego i Ludwiga van Beethovena zabrzmią w najbliższy piątek (18 września) w Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu podczas Koncertu Marszałkowskiego zorganizowanego w ramach 27. edycji Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. Bezpłatne bilety można odebrać w kasie biletowej CKK Jordanki w godzinach 13-14.

Czytaj więcej

Konspiracyjna drukarnia Solidarności – zapraszamy na wystawę

Podziemna drukarnia Solidarności – otwarcie ekspozycji z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Prawdziwą podziemną drukarnię toruńskiego środowiska Solidarności, której nigdy nie udało się namierzyć i zlikwidować peerelowskim służbom bezpieczeństwa, można oglądać w muzealnym kontenerze ustawionym na placu Teatralnym w Bydgoszczy. W latach osiemdziesiątych wychodziły z niej ulotki i niezależne gazety dodające ducha mieszkańcom regionu. Ekspozycja powstała w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 roku. W uroczystości otwarcia ekspozycji wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.  

Czytaj więcej

Pamięci zamordowanych na Szwederowie

Fot. Rada Osiedla Szwederowo

W minioną niedzielę (13 września) w Bydgoszczy uczczono pamięć mieszkańców bydgoskiego Szwederowa, których 81 lat temu, we wrześniu 1939 roku, bestialsko zamordowali niemieccy najeźdźcy. W kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ulicy Ugory, gdzie na terenie parafii znajduje się miejsce ich pochówku, odprawiona została msza w intencji pomordowanych, a potem odbyła się uroczystość przy tablicy pamięci. Po południu spod Wieży Ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego ruszył ulicami Szwederowa XI Bieg Pamięci Pomordowanych na dystansie 10 kilometrów.

Czytaj więcej

Medal Unitas Durat dla nestorki z Lubrańca

Setne urodziny Genowefy Lewandowskiej z Lubrańca, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Genowefa Lewandowska, stuletnia mieszkanka Lubrańca, dołączyła do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych mieszkańców regionu, świadków odradzającej się ojczyzny. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego medal wręczyli seniorce członek zarządu Sławomir Kopyść i radny sejmiku województwa Stanisław Pawlak.

Czytaj więcej

Testy w kierunku koronawirusa także dla POZ-ów

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Spodziewając się jesienią nowej fali epidemii, rozpoczynamy dedykowane badania przesiewowe w kierunku Covid-19. 18 tysiącami testów obejmiemy biały personel szpitali i przychodni funkcjonujących w systemie publicznej służby zdrowia w całym regionie. To nowe narzędzie w marszałkowskim pakiecie antykryzysowym. 

Czytaj więcej

Stypendia dla prymusów – zachęcamy do składania wniosków

Gala wręczenia stypendiów, 2018 rok, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Do 30 września czekamy na wnioski do trzech marszałkowskich programów stypendialnych. Utalentowani i pracowici uczniowie kujawsko-pomorskich szkół mogą otrzymać nawet 5 tysięcy złotych rocznie. Wsparcie trafi w tym roku do ponad półtora tysiąca młodych mieszkańców regionu. 

Czytaj więcej

W rocznicę powstania niezależnego ruchu chłopskiego

Kujawsko-Pomorskie obchody 42. rocznicy powstania niezależnego ruchu chłopskiego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Rondo Solidarności Rolników Indywidualnych – taką nazwę nosi od piątku (11 września) rondo na drodze krajowej nr 15 w Brzeźnie w powiecie toruńskim. Podczas uroczystości upamiętniających 42. rocznicę powstania niezależnego ruchu chłopskiego wręczone zostały odznaczenia państwowe i pamiątkowy medal marszałka województwa.

Czytaj więcej

Wyróżnienia dla aniołów pomocy społecznej

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nagrodzimy najbardziej zaangażowanych, rzetelnych i twórczych w działaniach w dziedzinie pomocy społecznej. Kandydatury mogą zgłaszać zarówno osoby indywidualne, jaki i zespoły. Na wnioski w ramach XIV edycji nagród Stalowy Anioł czekamy do 30 września.

Czytaj więcej

Żegnamy Andrzeja Góreckiego

Andrzej Górecki

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” - 13 września 2020 roku odszedł nasz kolega śp. Andrzej Górecki, emerytowany pracownik Biura Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego w Departamencie Organizacyjnym Urzędu Marszałkowskiego. W naszej pamięci pozostanie jako serdeczny i życzliwy kolega.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone