Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Informacje prasowe

Informacje prasowe

28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Szafarni

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, fot. Szymon Ździebło tarantoga.pl dla UMWKP

Wczoraj (12 maja) po rocznej przerwie wymuszonej sytuacją pandemiczną na świecie, Ośrodek Chopinowski w Szafarni organizuje 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Z racji obowiązujących restrykcji, konkurs odbędzie się w formie hybrydowej.

Czytaj więcej

Puchar Gordona Bennetta w Toruniu

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Blisko dwadzieścia balonów z międzynarodowymi drużynami na pokładzie pojawi się w sierpniu na kujawsko-pomorskim niebie. Wszystko za sprawą zaplanowanych na koniec wakacji Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych w lotach długodystansowych o puchar Gordona Bennetta. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze na świecie. Organizację wielkiej balonowej fiesty wspiera samorząd województwa.

Czytaj więcej

Dom dla dzieci w Rypinie

Otwarcie placówki opiekuńczo-wychowawczej w Rypinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W całym regionie powstają „czternastki” czyli kameralne domy dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. We wtorek (11 maja), z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego i radnego województwa Pawła Zgórzyńskiego, oficjalnie otwarto kolejną taką placówkę w Rypinie. Dofinansowanie unijne tej inwestycji przekazane przez samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO) wyniosło blisko 3,5 mln złotych.

Czytaj więcej

Nagrody marszałka na Dzień Bibliotek

Wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Działają na rzecz rozwoju czytelnictwa i promocji książek w naszym województwie - pracownicy bibliotek 8 maja obchodzili swoje święto, a najbardziej zasłużonym nagrody przyznał marszałek Piotr Całbecki. Wyróżnienia trafiły do 12 osób - pracowników obu bibliotek wojewódzkich i czterech placówek miejskich oraz gminnych.

Czytaj więcej

Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

Fot. Mikołaj Kuras

Pod bezpłatnym numerem telefonu  800 154 030 i adresem e-mailowym niebieskalinia[at]kujawsko-pomorskie.pl działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Ze względu na epidemię wszystkie porady są obecnie udzielane wyłącznie telefonicznie lub mailowo.

Czytaj więcej

Inicjatywy turystyczne trzeciego sektora

Rajd rowerowy w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P

140 tysięcy złotych z budżetu województwa przeznaczono w tym roku na realizację projektów z zakresu upowszechniania turystyki i krajoznawstwa. Kwotę tę rozdysponowano w dwóch konkursach dla organizacji, które dzięki otrzymanemu dofinansowaniu zorganizują rajdy piesze i rowerowe, wycieczki rodzinne, szkolenia z zakresu turystyki oraz konkursy o tematyce krajoznawczej.

Czytaj więcej

Nowa zmiana żołnierzy USA

Spotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Na toruńskim poligonie znów pojawiły się haubice samobieżne Paladin, ożyła też baza, w której stacjonują żołnierze. Wszystko za sprawą kolejnej rotacji sił amerykańskich. Marszałek Piotr Całbecki spotkał się w piątek (7 maja) z dowództwem 1. Batalionu 82. Pułku Artylerii Polowej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych. To siódma z kolei zmiana amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym regionie w ramach polsko-amerykańskiej operacji Atlantic Resolve, która ma na celu wzmocnienie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) na jego wschodniej flance.

Czytaj więcej

Marszałkowskie stypendia dla artystów

Wystawa prac podczas marcowej gali wręczenia stypendiów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Trwa nabór wniosków o stypendia artystyczne marszałka dla twórców, animatorów kultury i osób zaangażowanych w opiekę nad zabytkami. Wsparcie można wykorzystać na podjęcie dodatkowej edukacji artystycznej lub realizację projektów kulturalnych, m.in. na organizację wystaw, publikację książki, nagranie płyty lub nakręcenie filmu. Projekty mogą być realizowane w trybie online lub udostępnianie w formie elektronicznej. Na wnioski czekamy do 17 maja.

Czytaj więcej

Rok Prymasa Tysiąclecia: cykl koncertów

Koncert w toruńskiej bazylice katedralnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W ubiegły weekend (8 i 9 maja) w Grudziądzu i Toruniu odbyły się dwa z sześciu koncertów organizowanych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na kolejne, podczas których zabrzmią między innymi arie z oper „Straszny dwór”, „Halka” i „Hrabina” Stanisława Moniuszki, zapraszamy do Bydgoszczy (22 maja) i Inowrocławia (23 maja). 

Czytaj więcej

Trasa Stolno-Wąbrzeźno w budowie

Remont DW 548 Stolno-Wąbrzeźno, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Trwa gruntowna modernizacja 29-kilometrowego fragmentu trasy ze Stolna (powiat chełmiński) do Wąbrzeźna. To największa inwestycja na drogach wojewódzkich o wartości blisko 140 mln zł. Za przebudowę obu odcinków Stolno-Lisewo oraz  Lisewo-Wąbrzeźno odpowiada teraz konsorcjum firm  Kobylarnia SA i Mirbud SA, które w przetargu przedstawiło najkorzystniejsze oferty. Ten sam wykonawca odpowiada m.in. za dokończenie prac na drodze ekspresowej S5 pomiędzy Bydgoszczą i Świeciem.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone