Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Po równym asfalcie w powiatach inowrocławskim i brodnickim

Podpisanie umów na modernizację dróg wojewódzkich nr 246 i 544, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Podpisanie umów na modernizację dróg wojewódzkich nr 246 i 544, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Na mierzących łącznie 11 kilometrów odcinkach dróg wojewódzkich między Rojewem i Płonkowem (DW nr 246, powiat inowrocławski) oraz Brodnicą i granicą z województwem warmińsko-mazurskim (DW nr 544) ruszą wkrótce roboty modernizacyjne. W poniedziałek (6 września) w Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, odbyło się podpisanie umów z wykonawcami.

 

- Modernizacja obu dróg zostanie zakończona, jak zapewniają wykonawcy, jeszcze w tym roku. Przetarg, który wyłoni wykonawcę drugiego etapu przebudowy drogi nr 544, ogłosimy w przyszłym roku – powiedział wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

W spotkaniu uczestniczyli także wójt gminy Rojewo Rafał Żurowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski, dyrektor marszałkowskiego  Departamentu Infrastruktury Drogowej Mirosław Graczyk i przedstawiciele wyłonionych w przetargu wykonawców. Obie inwestycje zostaną sfinansowane z budżetu województwa.  

 

Z Rojewa do Płonkowa (powiat inowrocławski)

Droga wojewódzka nr 246, o długości 88 kilometrów, łączy powiaty w południowej części województwa, stanowiąc również ważny łącznik pomiędzy drogami krajowymi. Modernizowana trasa między Rojewem i Płonkowem, o długości 4,2 kilometra, zostanie pokryta nowymi warstwami nawierzchni, co podniesie ją o około 8 centymetrów, a jezdnia zyska jednolitą szerokość 6 metrów. Wbudowana zostanie siatka wzmacniająca, która ograniczy powstawanie kolein. Przebudowane zostaną chodniki w Rojewie, które będą miały nawierzchnię z kostki betonowej. Koszt inwestycji to 5 milionów złotych. Wykonawcą jest firma Drogomex z Pruszkowa (województwo mazowieckie).

 

Ku granicy województwa

Wojewódzka trasa nr 544 komunikuje m.in. powiat brodnicki z południową częścią województwa warmińsko-mazurskiego. W Kujawsko-Pomorskiem łączący Brodnicę z pobliskimi gminami wiejskimi. Prace, prowadzone na 6 odcinkach o łącznej długości 6,6 kilometra (wyłączone zostały odcinki przebudowane już wcześniej), obejmą m.in. wymianę warstw jezdni, odtworzenie poboczy, oznakowania poziomego oraz rowów odwadniających. W nawierzchnię jezdni wbudowana zostanie też specjalna siatka, co zapobiegnie powstawaniu kolein i spękań na trasie, którą porusza się wiele ciężarówek. Inwestycja pochłonie 6,8 miliona złotych. Za realizację odpowiada Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane z Brodnicy. 

 

Drogi nr 246 i 544 to dwie z blisko 90 tras, które podlegają samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego. Sieć dróg wojewódzkich ma długość ponad 1700 kilometrów, z czego 100 kilometrów znajduje się w powiecie inowrocławskim, a 60 kilometrów w powiecie brodnickim.

 

Wydatki na inwestycje drogowe

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych do roku 2023 przygotował środki w wysokości 800 mln złotych. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 200 mln złotych przeznaczone na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach, co łącznie daje miliard złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras. Z listą realizowanych obecnie zadań można zapoznać się na naszej stronie.

 

Zobacz też:

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy i

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

6 września 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 września 2021 r.

Podpisanie umów na modernizację dróg wojewódzkich nr 246 i 544, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów na modernizację dróg wojewódzkich nr 246 i 544, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów na modernizację dróg wojewódzkich nr 246 i 544, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów na modernizację dróg wojewódzkich nr 246 i 544, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów na modernizację dróg wojewódzkich nr 246 i 544, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów na modernizację dróg wojewódzkich nr 246 i 544, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów na modernizację dróg wojewódzkich nr 246 i 544, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów na modernizację dróg wojewódzkich nr 246 i 544, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów na modernizację dróg wojewódzkich nr 246 i 544, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone