Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Droga do odbudowy przy wsparciu z funduszy UE (podsumowanie debaty)

Debata "Droga do odbudowy przy wsparciu z funduszy UE", fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Debata "Droga do odbudowy przy wsparciu z funduszy UE", fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Europejskim Komitecie Regionów uczestniczyli 9 marca w debacie online poświęconej realizacji samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, a także unijnej polityce spójności i priorytetom Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie 2021-2027.

         

Zarejestrowana transmisja z wydarzenia (wideo)

 

Debatę rozpoczął marszałek Piotr Całbecki, który - referując zakres i stan wdrażania naszego pakietu antykryzysowego - podkreślił, że rok temu, kiedy ogłoszono stan pandemii, to szybka reakcja struktur Unii Europejskiej umożliwiła nam w krótkim czasie uruchomienie instrumentów i mechanizmów, które pozwoliły uniknąć zapaści w wielu dziedzinach. Stwierdził też, że współpraca z Komisją Europejską była od początku wzorowa. 

 

 

Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na kwestię nauki zdalnej uczniów szkół podstawowych i średnich i problemy, które taki system na dłuższą metę rodzi. Chodzi m.in. o dostępność narzędzi online. Zwłaszcza rodziny z dwójką czy trójką dzieci mają trudne do przezwyciężenia problemy w tym zakresie. Pani przewodnicząca, która jest też nauczycielką języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, zaapelowała o instytucjonalne wsparcie młodzieży i rodzin, które pozwoli usunąć te bariery.  

 

Komisję Europejską reprezentowali dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Christopher Todd oraz Gelu Calacean z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. Obaj w swoich wypowiedziach skupili się na wyznacznikach europejskiej polityki spójności 2021-2027.  Christopher Todd mówił o jej priorytetach: „bardziej zielonych” programach i projektach, transformacji cyfrowej, innowacyjności, inteligentnych specjalizacjach lokalnych i współpracy nauki z biznesem. Gelu Calacean zaznaczył, że względnie niskie obecnie w Polsce bezrobocie nie oznacza, iż aktywizacja osób biernych zawodowo straciła na znaczeniu. Wymienił w tym kontekście m.in. matki, które mogłyby odnaleźć się na rynku pracy, jeśli poziom lokalnych  usług społecznych byłby zadowalający (dostępność żłobków i przedszkoli). Podkreślił też, że zapowiedziane w Zielonym Ładzie zmiany muszą się odbywać zgodnie z chroniącą najsłabszych zasadą sprawiedliwej transformacji.    

 

W panelu uczestniczyli też przedstawiciele beneficjentów marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie s. Urszula Wardowska, mówiła, że wsparcie pozwoliło jej placówce na zakupy, na które w innych okolicznościach nie mogłaby sobie pozwolić. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku Karolina Welka podkreśliła, że służba zdrowia stanęła u progu epidemii wobec niezwykle poważnego wyzwania, któremu mogła właściwie sprostać jedynie wspierana na wiele sposobów przez środki pakietu. W imieniu personelu włocławskiej lecznicy z wdzięcznością mówiła o ośrodkach wytchnieniowych dla medyków, które zapewniają nie tylko bezpłatny pobyt, ale też wsparcie psychologiczne.        

 

Organizatorem debaty była Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Europejskim Komitecie Regionów, która organizuje cykl podobnych spotkań (dialog lokalny EPL) w całej Europie. Ich założeniem jest rozmowa o europejskich strategiach politycznych z perspektywy lokalnej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 marca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 marca 2021 r.

 

Debata Debata Debata Debata Debata Debata Debata Debata Debata Debata Debata Debata

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.