Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Służba zdrowia radzi sobie w warunkach epidemii

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Segment medyczny marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce, to realne wsparcie dla instytucji służby zdrowia, które od wielu miesięcy muszą radzić sobie ze skalą wyzwań, z jaką nigdy wcześniej nie miały do czynienia.

 

- Trzeba pamiętać, że kiedy na początku ubiegłego roku ogłoszono publicznie, że mamy do czynienia z nieznanym, szybko rozprzestrzeniającym się wirusem i z pandemią na niespotykaną skalę, znaleźliśmy się w naprawdę bardzo trudnej sytuacji. Problemem była nawet dostępność masek ochronnych. Cieszę się, że w krótkim czasie udało nam się stworzyć system, który skutecznie wspiera wszystkie działające w ramach publicznej służby zdrowia szpitale i przychodnie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Wart 130 milionów złotych segment medyczny naszego pakietu antykryzysowego oznacza wsparcie dla wszystkich publicznych szpitali naszego regionu - wojewódzkich, miejskich i powiatowych oraz uniwersyteckich lecznic klinicznych. Obejmuje zakrojone na szeroką skalę zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych, a także niezbędne działania inwestycyjne.

 

Te liczby mówią same za siebie:

  • 138 zakupionych respiratorów
  • 11 zakupionych ambulansów
  • 4 działające nowe systemy do oznaczania koronawirusa dla laboratoriów
  • 40 defibrylatorów
  • 3 miliony rękawic jednorazowych
  • 650 tysięcy masek
  • ćwierć miliona fartuchów jednorazowych
  • 18 tys. testów przesiewowych dla personelu przychodni i szpitali.

 

Z możliwości inwestycyjnych stworzonych w ramach pakietu antykryzysowego skorzystał m.in. szpital powiatowy w Mogilnie, który przeprowadził gruntowny remont pomieszczeń oddziału wewnętrznego i zakupił urządzenie do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń, a wcześniej specjalistyczny ambulans wyposażony w aparaturę intensywnej terapii oraz respirator transportowy.

 

W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy powstała nowa pracownia tomografii komputerowej wyposażona w sześćdziesięcioczterorzędowy tomograf komputerowy, z systemem archiwizacji i dystrybucji obrazów. Jest to aparat kontenerowy, czyli zainstalowany na stałe w specjalnie dla niego stworzonym przez producenta kontenerze medycznym.

 

W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, który jest na czas epidemii covidowym szpitalem koordynującym, powstały nowy oddział intensywnej terapii i centralna sterylizatornia.

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną marszałek Piotr Całbecki zdecydował o przyspieszonym oddaniu do użytku szpitala zakaźnego w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Jednostka na 39 łóżek jest obecnie w trakcie organizacji. Jej parter jest obecnie wykorzystywany jako punkt szczepień przeciw Covid-19.

 

Inicjatywą gospodarza województwa było też zorganizowanie dwóch ośrodków wsparcia wytchnieniowego dla medyków z pierwszej linii walki z epidemią. W ośrodkach edukacji ekologicznej w Przysieku w Górznie lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni mają do dyspozycji 126 miejsc w jednoosobowych pokojach z łazienkami. Zapewniamy tu także wsparcie psychologiczne i wyżywienie oraz książki i audiobooki udostępnione przez  Książnicę Kopernikańską. Z tej oferty skorzystało już 1,5 tysiąca osób, którym udzielono łącznie 3 600 noclegów.

 

Dla działających w systemie publicznej służby zdrowia przychodni i szpitali samorząd województwa zakupił kombinezony, maski (w tym certyfikowane maski przeciwdrobnoustrojowe), fartuchy i rękawice ochronne. Dostępne są od ręki, bezpłatnie; zgłoszenia za pomocą formularza należy wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zamówienia można odbierać z magazynu Centrum Konferencyjnego Daglezja w Przysieku, ale w razie potrzeby dostawę zapewnia Urząd Marszałkowski. Zapraszamy do składania zamówień.  

 

Województwo kujawsko-pomorskie posiada obecnie 1 939 łóżek dla chorych na Covid-19 (w placówkach podległych samorządowi województwa 418, w szpitalu w Grudziądzu 535), w tym 172 respiratorowych.

 

Marszałkowski pakiet antykryzysowy z budżetem 910 milionów złotych finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

W minionym roku, który upłynął pod znakiem epidemii, dwie kujawsko-pomorskie lecznice, od lat stale utrzymujące się w czołówkach poważnych rankingów medycznych, potwierdziły, że bez względu na sytuację funkcjonują na najwyższym europejskim poziomie. Chodzi o bydgoskie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. Obie placówki znalazły się na wysokich miejscach w dorocznej klasyfikacji opracowanej przez rządowe Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”. CO oceniono tym razem jako drugi najlepszy szpital w kraju (w ubiegłym roku zajął pierwsze miejsce); Szpital Dziecięcy, sklasyfikowany na 10. pozycji, uznany został za najlepszy wśród szpitali pediatrycznych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 stycznia 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone