Aktualności

Nowy oddział intensywnej terapii i sterylizatornia w grudziądzkim szpitalu, fot. Urząd Miejski w Grudziądzu
Nowy oddział intensywnej terapii i sterylizatornia w grudziądzkim szpitalu, fot. Urząd Miejski w Grudziądzu

Nowy oddział intensywnej terapii i sterylizatornia w grudziądzkim szpitalu

O 20 nowocześnie wyposażonych stanowisk został powiększony oddział anestezjologii i intensywnej terapii Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. Środki pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) pozwoliły również na budowę centralnej sterylizatorni. Wartość obu przedsięwzięć przekracza 25 milionów złotych.

 

– Dobrze działające publiczne lecznictwo to jedna z najważniejszych kwestii, które stawiają sobie za cel współczesne społeczeństwa. Nowopowstały oddział intensywnej terapii i nowoczesna sterylizatornia w Grudziądzu znacząco poprawią bezpieczeństwo i komfort zarówno pacjentów jak i personelu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  

 

Na potrzeby rozbudowanego oddziału intensywnej opieki zaadaptowane zostały pomieszczenia oddziału rehabilitacji. Sprzęt i aparatura nowej generacji służyć będą pacjentom w najcięższym stanie. Łóżka wyposażone zostały w dwie kolumny anestezjologiczne – z respiratorami, kardiomonitorami i pompami infuzyjnymi. Szpitalna sterylizatornia zaopatrzona została w linię technologiczną odpowiadającą współczesnym standardom w tym zakresie. Łączna wartość obu projektów to ponad 25 milionów złotych.

 

Grudziądzka lecznica – duży kompleks położony na obrzeżach miasta, z lądowiskiem dla helikopterów – idealnie nadawała się na jednoimienny szpital zakaźny na czas epidemii. Budowę kompleksu rozpoczęto jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku by potem, po zmianie systemu i sytuacji geopolitycznej w 1989 roku, zawiesić ją na długie lata. Inwestycja została dokończona dopiero w 2009 roku, dzięki środkom z kontraktu wojewódzkiego. Dzięki staraniom administracji marszałkowskiej rząd przekazał na nią, w 2007 i 2008 roku, ponad 70 milionów złotych.

 

Unijne dotacje dla grudziądzkiego szpitala

 

Dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) perspektywy 2007-2013 placówka wyposażyła pracownię hemodynamiczną, zakupiła sprzęt medyczny i aparaturę dla oddziałów psychiatrycznych oraz zbudowała nowoczesny, zintegrowany system zarządzania lekami i elektroniczny system obiegu dokumentacji. Łączna wartość tych przedsięwzięć wyniosła blisko 50 milionów złotych. Dotacja z RPO 2014-2020 umożliwiła zakup aparatury do badań endoskopowych przewodu pokarmowego.

 

W ramach realizowanego w związku z epidemią Covid-19 marszałkowskiego pakietu antykryzysowego szpital w Grudziądzu otrzymał m.in. dwie w pełni wyposażone karetki transportowe, 13 respiratorów, 10 defibrylatorów, aparaturę do pozaustrojowego natleniania krwi, aparat do automatycznej reanimacji, przenośny aparat do kardiologicznego USG, wideobronchoskop oraz środki ochrony osobistej i urządzenia do dezynfekcji.

 

Wart 910 milionów złotych nasz pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 grudnia 2020 r.

 

Nowy oddział intensywnej terapii i sterylizatornia w grudziądzkim szpitalu, fot. Urząd Miejski w GrudziądzuNowy oddział intensywnej terapii i sterylizatornia w grudziądzkim szpitalu, fot. Urząd Miejski w GrudziądzuNowy oddział intensywnej terapii i sterylizatornia w grudziądzkim szpitalu, fot. Urząd Miejski w GrudziądzuNowy oddział intensywnej terapii i sterylizatornia w grudziądzkim szpitalu, fot. Urząd Miejski w GrudziądzuNowy oddział intensywnej terapii i sterylizatornia w grudziądzkim szpitalu, fot. Urząd Miejski w GrudziądzuNowy oddział intensywnej terapii i sterylizatornia w grudziądzkim szpitalu, fot. Urząd Miejski w Grudziądzu